EFFAB & FABRE TP Annual General Meeting 2022

V dňoch 3. a 4. mája sa v portugalskej Évore konalo výročné zasadanie technologickej platformy FABRE-TP (Farm Animal Breeding and Reproduction – technological platform), v ktorej fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov reprezentuje Slovenskú poľnohospodársku univerzitu. Táto organizácia so sídlom v Bruseli, významným spôsobom ovplyvňuje dianie v oblasti živočíšnej produkcie v EÚ, týmže sa podieľa na príprave a pripomienkovaní predpisov ako aj obhajovaním záujmov a lobingom v prospech európskych farmárov pre Európskou komisiou a na pôde Európskeho parlamentu.  Členmi vo FABRE-TP sú významné spoločnosti a firmy, ktoré sa zaoberajú šľachtením a reprodukciou hospodárskych zvierat ako aj výskumné centrá a univerzity z Európy. Évora leží v nadmorskej výške 300 m, v regióne Alentejo, približne 130 km od Lisabonu. Je hlavným mestom okresu. Región Aletenjo tvorí široká rovinatá krajina na juh od rieky Tejo. S ohľadom na veľmi zachované centrum starého mesta, takmer úplne dochované mestské opevnenie a veľký počet pamiatok pochádzajúcich z rôznych historických čias bolo mesto zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Univerzita v Évore je najnovším členom FABRE-TP z akademického prostredia a je jednou z univerzít patriacich do portugalského systému verejného vysokého školstva. Univerzita v Évore predstavuje centrum tvorby, prenosu a šírenia kultúry, vedy a techniky, ktoré je prostredníctvom prepojenia štúdia, výučby a výskumu integrované do života. Výročné zasadanie sa konalo hybridnou formou na pôde Univerzity v Évore, v historickej budove Colégio do Espírito Santo, ktorá existuje od roku 1561. V rámci programu odzneli prednášky konzorcií EuroFAANG, Gene-Switch, Bov, Reg, GEroNIMO a siete RUMIGEN, ktoré realizujú projektové aktivity Horizon2020 a Horizon Europe. Veľká pozornosť bola venovaná úlohe a postaveniu vedy a výskumu v EÚ a  akceptácii farmárov, vedcov a genetikov obyvateľmi. Následne prebiehala diskusia ohľadne strategického plánu v oblasti výskumnej agendy na obdobie rokov 2022 – 2027 a potom, pričom sa rokovania zúčastnili nie len členovia platformy ale aj zástupcovia Európskej komisie. Na zasadanie FABRE-TP nadväzovalo rokovanie EFFAB – Európskeho fóra pre šľachtenie zvierat (European Forum for Farm Animal Breeding), ktoré združuje farmárov a spoločnosti, ktoré podnikajú v oblasti šľachtenia zvierat (členovia EFFAB sú automaticky členmi FABRE-TP). Odzneli kritické informácie ohľadne produkcie potravín živočíšneho pôvodu a ich postavenia v kontexte globálnej výživy a summitu OSN pre potravinové systémy ako aj hrozby, ktoré predstavuje Európska zelená dohoda (Green deal) v kontexte potravinovej bezpečnosti a sebestačnosti v produkcii potravinových zdrojov. Aj napriek tomu, že sa stretnutia nezúčastnili všetci členovia, boli v rámci formálnych diskusií aj neformálnych stretnutí rozoberané možnosti širšieho zapojenia sa do aktuálnych výziev a posilnenia spolupráce medzi partnermi prostredníctvom platformy ale aj na bilaterálnej úrovni. Prezentovali sme projektové zámery a  výsledky  dosiahnuté v rámci projektu APVV-20-0161.  Kľúčové informácie zo života FABRE-TP a EFFAB môžete nájsť na stránke fakulty https://fapz.uniag.sk/sk/effab-fabre-tp-6583/ alebo aj priamo na stránke https://www.fabretp.eu/.