Generálny tajomník EAAP na návšteve SPU v Nitre

V dňoch 13. a 14. júna bol na oficiálnej návšteve našej univerzity generálny tajomník Európskej federácie pre živočíšne vedy – European Federation of Animal Science (EAAP) Dr. Andrea Rosati.

SPU je od roku 2021 jediným oficiálnym reprezentantom Slovenskej republiky pri EAAP. EAAP je najvýznamnejšia európska organizácia združujúca vedcov a odborníkov v oblasti živočíšnych vied, ktorá každoročne organizuje celosvetovo najväčší kongres zameraný na genetiku, výživu, techniku, technológiu a precízne farmárstvo v chove hospodárskych zvierat. Členmi EAAP  sú nielen krajiny európskej únie ale aj krajiny z oblasti stredozemia a východnej Ázie. Každoročne sa kongresu zúčastňujú vedci zo všetkých kontinentov. Oblasti genetiky, výživy a v súčasnosti aj komisia pre hmyz partia k tým, ktoré sa tešia vysokému záujmu účastníkov.

V rámci návštevy absolvoval prehliadku priestorov univerzity, centra Agrobiotech s prezentáciou výskumných kapacít a riešených úloh v oblasti živočíšnych vied ako aj jazdeckého areálu a centra na umelú reprodukciu koní. Ako Dr. Rosati skonštatoval, bol veľmi milo prekvapený, že sa stretol s mladými vedcami, ktorí s vysokou mierou entuziazmu prezentovali výskumné aktivity svojich pracovísk.

Generálny tajomník sa v rámci oficiálneho programu zúčastnil rokovania s doc. Ing. Drahoslavom Lančaričom, PhD. prorektorom SPU v Nitre pre strategický rozvoj, vedu a výskum, kde boli prerokované možnosti rozvoja spolupráce medzi SPU a EAAP. EAAP má záujem o rozširovanie členskej základne o mladých vedeckých pracovníkov, prostredníctvom individuálneho členstva v EAAP, ako aj prostredníctvom  tzv. Young Club-u, vo vedení ktorého pôsobili v minulosti okrem iných aj doc. Ing. Nina Moravčíková, PhD. a Ing. Ondrej Hanušovský, PhD. Individuálne členstvo je pre našich pracovníkov bezplatné, a zároveň majú všetci, vďaka nášmu členstvu v EAAP, znížené účastnícke poplatky na kongrese.

Zároveň bola prerokovaná možnosť organizovať v budúcom roku na SPU v Nitre regionálny kongres EAAP pre krajiny strednej a východnej Európy. V tejto súvislosti dospelo rokovanie k obojstrannej dohode a vedenie univerzity sa vyslovilo za organizovanie kongresu na pôde SPU v Nitre. Predpokladaným termínom je koniec apríla roku 2023.

Ďalšie rokovania prebiehali na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov, kde sa Dr. Rosati stretol s dekanom fakulty doc. Ing. Petrom Ondrišíkom, PhD., ktorý vyslovil plnú podporu aktivitám EAAP. Dňa 14. júna bola v popoludňajších hodinách zorganizovaná prednáška Dr. Andrea Rosatiho v priestoroch Ústavu chovu zvierat na tému: Budúcnosť živočíšnej výroby v kontexte európskej zelenej dohody. Na prednáške sa zúčastnili pedagógovia, vedecký pracovníci a mladí PhD. študenti s Ústavu výživy a genomiky a Ústavu chovu zvierat. Po prednáške prebehla krátka diskusia, ktorá pokračovala rokovaním so zamestnancami oboch ústavov s cieľom podporiť aktivity EAAP a organizovanie regionálnej konferencie, ktorej sa zúčastnili prof. Branislav Gálik, PhD., doc. Ing. Juraj Candrák, PhD. a prof. Ing. Radovan Kasarda, PhD.

Ako vyplynulo z oficiálnych rokovaní a pracovných stretnutí, SPU v Nitre a osobitne FAPZ podporujú členstvo v EAAP a majú záujem o spoluprácu nielen formou účasti na výročných kongresoch ale aj pri organizovaní regionálnej konferencie EAAP na budúci rok v Nitre ako aj vydávaní EAAP Info v slovenskom jazyku. Pre viac informácií a aktuality zo života EAAP navštívte stránku https://fapz.uniag.sk/sk/eaap/.