Genomické nástroje pre konzervovanie lokálnych populácií oviec

V dňoch 23. až 25. mája sa v Belehrade uskutočnil kick-off  míting partnerov medzinárodného bilaterálneho projektu APVV-Sk-SRB-21-0013 koordinovaným doc. Ing. Ninou Moravčíkovou s Ústavu výživy a genomiky, FAPZ, SPU v Nitre. Hlavným cieľom bilaterálnej spolupráce medzi Slovenskom a Srbskom je vytvoriť súbor bioštatistických nástrojov založených na genomických informáciách, ktoré by sa mohli rutinne používať pri monitorovaní diverzity lokálnych populácií oviec ako dôležitých živočíšnych genetických zdrojov na národnej aj medzinárodnej úrovni. Osobitná pozornosť bude venovaná determinácii genomických oblastí jedinečných pre každú z analyzovaných populácií oviec s cieľom spoľahlivého odlíšenia historicky prepojených lokálnych populácií a interpretácie genomickej odpovede populácie na rozdielny typ a intenzitu selekcie. Globálne sa presadzuje značné úsilie o zachovanie všetkých zdrojov potravy pre ľudí a poľnohospodárstvo a to v prípade lokálnych zdrojov nielen preto, že sú jedinečné, ale najmä preto, že sú súčasťou prírodného bohatstva a kultúrneho dedičstva jednotlivých regiónov. Stretnutie sa uskutočnilo na pôde Poľnohospodárskej fakulte, Univerzity v Belehrade na Ústave živočíšnych vied, ktorý je partnerom projektu. Cieľom stretnutia bolo prezentovať hlavné zámery očakávane výstupy ako aj aktualizovať časový rámec jednotlivých projektových aktivít. Slovenský a srbský výskumný kolektív disponujú jedinečným „know-how“ v rozdielnych oblastiach manažmentu populácií hospodárskych zvierat, ktoré budú konsolidované v rámci projektových aktivít. Diseminácia výsledkov projektu bude zabezpečená ich prezentáciou na národných a medzinárodných konferenciách a publikovaním vedeckých prác v recenzovaných časopisoch. Navrhovaný projekt zvýši kompetencie oboch partnerov v cieľovej oblasti výskumu intenzívnou výmenou poznatkov a umožní nadviazanie vzájomnej dlhodobej spolupráce.