Medzinárodné sympózium o fenotypovaní plodín v Čínskom Nanjingu

V dňoch 22-26. októbra 2019 sa v čínskom Nanjingu,  uskutočnila konferencia “ The 6th International Plant Phenotyping Symposium“. Konferenciu pod záštitou International Plant Phenotyping Network (IPPN) na ktorej participovalo viac než 400 vedcov z mnohých krajín Sveta hostila Nanjing Agricultural University, jeden z lídrov fenomického výskumu v Ázii. Podujatie sa uskutočnilo aj v rámci konštituovania pracovných skupín IPPN. Na konferencii sa zúčastnili a svoje výsledky prezentovali pracovníci Katedry fyziológie rastlín Prof. Ing. Marián Brestič, CSc.,  Doc. Ing. Marek Živčák, PhD. a Ing. Marek Kovár, PhD. Na podujatí, mimo domácich účastníkov, dominovali vedci z Veľkej Británie, Nemecka, USA, Japonska, Austrálie, Izraela a ďalších krajín, ktoré sú lídrami v tejto oblasti výskumu.  Na vedeckom fóre odznelo množstvo špičkových prednášok prominentných osobností výskumu v oblasti fenotypovania, tak za radov biológov, matematikov a vývojárov technologických riešení. Konferencia bola aj jedinečným miestom pre vedecké diskusie a neformálne stretnutia a rozhovory. Účastníci si tak okrem najnovších vedeckých poznatkov a inšpirácie pre vedeckú prácu domov priniesli aj viacero nových kontaktov a ponúk pre medzinárodnú spoluprácu. Súčasťou bolo aj niekoľko workshopov a návšteva výskumných infraštruktúr univerzity. Výsledky nášho výskumu boli prezentované formou prednášky (doc. Živčák) v rámci hlavného programu konferencie a troch posterov, ako aj pozvanej prednášky na pôde Jiagsu Academy of Agricultural Sciences v Nanjingu (prof. Brestič),  kde prebehli aj rokovania o ďalšej spolupráci vo výskume.