Medzinárodná konferencia „7th Animal Breeding Scientific Day in Gödöllö“

Ústav chovu hospodárskych zvierat pri Fakulte poľnohospodárskych a environmentálnych vied Univerzity Svätého Štefana v Gödöllő organizovali 22. novembra siedmy ročník medzinárodnej konferencie venovanej problematike chovu hospodárskych zvierat. Rokovanie bolo rozdelené na tri sekcie. V sekcia Animal Husbandry I. bola zameraná na prežúvavce, sekcia Animal Husbandry II. Na neprežúvavce. Samostatná sekcia bola venovaná využitiu bentonitu v chove hospodárskych zvierat. Slovenskú poľnohospodársku univerzitu na konferencii reprezentovali pracovníci a doktorandka z Katedry špeciálnej zootechniky. Prof. Margetín prezentáciou “Slovak dairy sheep – new composite sheep in Slovakia“ prezentoval výsledky šľachtenia a chovu nového slovenského plemena oviec. Doc. Juhás prezentoval výsledky práce katedry v oblasti zlepšovania chovateľského prostredia ošípaných s prezentáciou „Effect of environmental enrichment to aggresive behaviour in piglets“. Doc. Vavrišinová, Ing. Janíček a Ing. Hozáková prezentovali postery venované produkcii teľaciny a jahňaciny „The use of slovak spotted breed in suckler beef system“ a „Effect of linseed and sunflower oil supplementation in the diet on health beneficiar fatty acids in intramusculat fat of lamb“. Prezentácia plemena slovenská dojná ovca pritiahla záujem účastníkov z Maďarska, Čiech aj Južnej Afriky a vyvolala diskusiu o význame chovu oviec a využití ich produkcie. K úspešnému priebehu konferencie prispela aj príjemná atmosféra centra pre prenos znalostí „Tudástranszfer Központ“, v ktorého priestoroch sa konferencia konala. Centrum je umiestnené priamo v areáli univerzity. Počas prestávok sme mohli obdivovať exponáty zobrazujúce poľnohospodárske technológie od staroveku až po 20 storočie.