Nová šanca pre slovenský agrosektor?

napísal

Dňa 9. 12. 2019 sa v priestoroch Pistoriho paláca na Štefánikovej ulici v Bratislave uskutočnila v poradi už druhá panelová diskusia o  príprave strategického plánu na roky 2021 až 2027. Za našu fakultu sa na stretnutí zúčastnil prof. Ing. Radovan Kasarda, Phd. prodekan pre medzinárodné vzťahy a prax. Súčasťou registrácie bolo aj zaslanie otázok do diskusie. Diskutovalo sa o tom ako konsenzus na novom pláne ovplyvní rokovaciu pozíciu Slovenska do ďalších rozhovorov o budúcnosti SPP. Pri tejto príležitosti bol na začiatku zhodnotený návrh novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 z dielne Európskej komisie. Bližšie boli rozobrané kľúčové body návrhu, ktoré majú najväčší potenciál ovplyvniť udržateľnosť slovenského  poľnohospodárstva: zníženie priamych platieb, ich stropovanie, viazanie podpôr pre mladých farmárov, spolufinancovanie II. piliera a podobne.

 

PANELISTI:

  • Gabriela Matečná, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
  • Dušan Chrenek, Európska komisia
  • Marián Kohút, Slovenský zväz agropodnikateľov a rodinných fariem
  • Vladimír Tvaroška, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

Zámerom Európskej komisie je, aby členské štáty mali pri príprave novej agrárnej politiky čo najvoľnejšie ruky. V diskusii jednotliví panelisti prezentovali ako si svoje potreby a špecifické ciele pre nasledujúce obdobie zadefinuje Slovensko. Na druhej strane však Európska komisia zvyšuje ambície v oblasti životného prostredia návrhmi nových opatrení (rozšírené kondicionality, ekoschémy, AEKO v II. pilieri).

Poľnohospodárstvo bude musieť do budúcnosti silnejšie prispievať k plneniu klimatických cieľov, ku ktorým aj tých našich zaviazala Európska únia. V rámci diskusie boli prezentované rozdielne postoje z pohľadu slovenských farmárov a Európskej komisie najmä rozdielnu intenzitu poľnohospodárstva v jednotlivých členských krajinách EÚ, podpora malých (rodinných) fariem. Odzneli aj kritické hlasy zo strany zástupcov malých/ rodinných farmárov. Veľmi dobre definoval požiadavky slovenského agrosektora riaditeľ SPPK, ktorý naznačil, že strategický plán by v prvom rade mal podporiť zvýšenie sebestačnosti Slovenska v produkcii potravinových zdrojov bez ohľadu na veľkosť fariem, čo sa stretlo pozitívnym ohlasom. Diskutovalo sa aj o nízkej produktivite agrosektora v dôsledku realizácie primárnej poľnohospodárskej produkcie na trhu s nízkou pridanou hodnotou. Jej zvýšenie by bolo možné cez podporu potravinárskych podnikov, ktoré by spracovali primárnu produkciu slovenských farmárov. Pani ministerka prezentovala pokrok, ktorý sa vďaka predošlému strategickému plánu podarilo dosiahnuť a reagovala aj na kritiku predchádzajúceho vedenia ministerstva. Ostáva veriť, že sa podarí zrealizovať aspoň niektoré z podnetov, ktoré v diskusii odzneli.

Ísť späť