Online Vedecká konferencia doktorandov FAPZ, FBP a FZKI SPU v Nitre

Vedecká konferencia doktorandov FAPZ, FBP a FZKI SPU v Nitre sa konala 11. novembra 2020 pri príležitosti 17. ročníka Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu sa prvýkrát konala online. Konferenciu organizovali tri fakulty spoločne pod záštitou dekana Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov doc. Ing. Petra Ondrišíka, PhD., dekana Fakulty biotechnológie a potravinárstva prof. Ing. Norberta Lukáča, PhD. a dekana Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva prof. Ing. Dušana Igaza, PhD.

Program vedeckej konferencie bol rozdelený do ôsmich tematických okruhov: aplikovaná a molekulárna biológia; biotechnológia; výživa; multifunkčné poľnohospodárstvo, životné prostredie, krajinná architektúra a rozvoj vidieka; rastlinná produkcia; technológia, kvalita a bezpečnosť surovín a potravín rastlinného pôvodu;  živočíšna produkcia; a technológia, kvalita a bezpečnosť surovín a potravín živočíšneho pôvodu.

Prof. Ing. A. Kolesárová, PhD., prodekanka FBP, privítala dekanov fakúlt a všetkých účastníkov konferencie. Dekan FAPZ, doc. Ing. Peter Ondrišík, PhD., vo svojom príhovore ocenil ochotu doktorandov publikovať svoje vedecké príspevky nielen v zborníku z konferencie, ale aj vo vedeckých časopisoch. Na záver poprial domácim aj zahraničným účastníkom úspešný priebeh konferencie a nové priateľstvá, aj napriek virtuálnej forme konferencie. V mene študentov, účastníkov konferencie privítal aj doktorand FBP Ing. Marko Halo.

Následne sa konalo rokovanie v siedmich paralelných sekciách, v ktorých doktorandi prezentovali výsledky svojej vedeckej práce.

Na konferenciu bolo zaregistrovaných spolu 82 účastníkov, z toho 58 z SPU (25 doktorandov FAPZ, 18 FBP, 14 FZKI, 1 FEM). Zo Slovenskej akadémie vied so sídlom v Bratislave, Nitre a Košiciach sa registrovalo 9 doktorandov, ďalší 2 pochádzali z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Okrem slovenských doktorandov sa na konferenciu zaregistrovalo 13 zahraničných študentov z nasledovných krajín: Česká republika (Česká poľnohospodárska univerzita v Prahe, Karlova univerzita v Prahe, Akadémia vied Českej republiky), Maďarsko (Univerzita svätého Štefana v Budapešti, Debrecínska univerzita, Debrecín), Rusko (Lomonosovova Moskovská štátna univerzita, Kaliningradská štátna technická univerzita), a Uzbekistan (Akadémia vied Uzbekistanu, Taškent, Karakalpakská štátna univerzita, Nukus).

Online Vedecká konferencia doktorandov, ktorá bola verejná, svojimi témami zaujala aj odbornú verejnosť. Svedčí o tom aj počet prihlásených, ktorý presiahol viac ako 100 účastníkov.

Predsedovia sekcií hodnotili priebeh rokovania, úroveň vedeckých príspevkov a pripravenosť doktorandov veľmi pozitívne. Počas slávnostného ukončenia konferencie dekan FZKI – prof. Ing. Dušan Igaz, PhD., na základe návrhov predsedov komisií udelil Čestné uznania za najlepšiu prezentáciu výsledkov vedeckej práce nasledovným doktorandom:

1. sekcia: živočíšna produkcia a technológia, kvalita a bezpečnosť surovín a potravín živočíšneho pôvodu

Adrienn TÓTH: Development of egg white based products with pre- and probiotic effects

(Szent István Egyetem, Budapešť, Maďarsko)

2.1 sekcia: rastlinná produkcia a technológia, kvalita a bezpečnosť surovín a potravín rastlinného pôvodu

Renata CINKOCKI: Effect of plant growth promoting Streptomyces on the growth of oilseed rape (Brassica napus L.) in vivo

(Katedra mikrobiológie, FBP, SPU v Nitre)

2.2 sekcia: rastlinná produkcia a technológia, kvalita a bezpečnosť surovín a potravín rastlinného pôvodu

Ivona JANČO: Arsenic, cadmium and mercury in Macrolepiota procera (Scop.) Singer

(Katedra chémie, FBP, SPU v Nitra)

1. sekcia: aplikovaná a molekulárna biológia

Michal ĎURAČKA: Staphylococcus-induced bacteriospermia and its effects on bovine spermatozoa

(Katedra fyziológie živočíchov, FBP, SPU v Nitre)

4.1 sekcia: multifunkčné poľnohospodárstvo, životné prostredie, krajinná architektúra a rozvoj vidieka

John KINGSLEY: Application of predictive mapping on the modelling of soil particle size distribution A case study of the tropical rainforest region of south-eastern Nigeria

(Česká zemědělská univerzita v Praze, Praha, Česká republika)

4.2 sekcia: multifunkčné poľnohospodárstvo, životné prostredie, krajinná architektúra a rozvoj vidieka

Petra PIPÍŠKOVÁ: Identification and proposal of measures in localities endangered by water erosion - Horná Nitra agricultural cooperative case study

(Katedra krajinného plánovania a pozemkových úprav, FZKI, SPU v Nitre)

1. sekcia: výživa a biotechnológie

Simona BALDOVSKÁ: The impact of Lonicera caerulea berry extract on human ovarian cells in vitro

(Katedra fyziológie živočíchov, FBP, SPU v Nitre)

Prezentované práce boli publikované formou rozšíreného abstraktu v zborníku, ktorý je dostupný na webovej stránke konferencie https://vkd.uniag.sk/home alebo vo forme vedeckých príspevkov, ktoré budú publikované v Journal of Central European Agriculture, The Journal of Microbiology, Biotechnology and Food Sciences, Potravinárstvo, Archives of Ecotoxicology, Acta Horticulturae et Regiotecturae alebo Acta Fytotechnica et Zootechnica.

Veríme, že táto historicky prvá online forma vedeckej konferencie  priniesla všetkým účastníkom nielen nové skúsenosti, poznatky, vedomosti, ale aj kontakty a zaujímavé nápady. V mene organizačného a vedeckého výboru konferencie ďakujeme všetkých účastníkom za výbornú spoluprácu, oceneným gratulujeme a tešíme sa na ďalšie stretnutie.