Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vymenovala doc. Klaudiu Halászovú do funkcie rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre na nasledujúce funkčné obdobie. Akademický senát SPU ju zvolil za kandidátku na rektorku 30. marca 2022.

V Prezidentskom paláci boli dnes vymenovaní aj rektori ďalších troch vysokých škôl - Žilinskú univerzitu v Žiline povedie prof. Ján Čelko, Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre prof. Libor Vozár a Akadémiu Policajného zboru v Bratislave prof. Lucia Kurilovská.

Všetkým srdečne blahoželáme.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom príhovore upozornila na problém kvality vysokého školstva.

„Diskusiu o kvalite vysokého školstva ešte vždy podmieňuje nutnosť riešiť ten najbytostnejší problém, ich finančné zabezpečenie. Na zásadnejšiu nápravu Slovensko nevyužilo časy relatívnej prosperity a bezpečia," povedala.

Podľa nej aktuálne prežívame obdobie, keď našu ekonomiku zasiahli dva roky pandémie a v súčasnosti zase vojenská agresia Ruska proti Ukrajine. „Do centra pozornosti sa dostávajú naliehavé otázky súvisiace s cenami energií, potravín či dostupnosťou bývania," uviedla hlava štátu.

Zároveň upozornila, že tento problém by mal byť riešený v dohľadnej dobe a nemal by byť odsúvaný do úzadia.

„Bolo by však chybou podľahnúť presvedčeniu, že situáciu škôl môžeme riešiť až po tom, keď budú pokryté základné potreby obyvateľstva. K základným potrebám spoločnosti patrí predsa aj vzdelanie, a to môžu zabezpečiť iba adekvátne finančne ohodnotení a motivovaní pedagógovia na kvalitných školách, o ktoré budú mať naši študenti záujem," povedala Z. Čaputová.

Prezidentka pripomenula, že okrem finančného zabezpečenia vysokých škôl je nutné zapracovať aj na ďalších aspektoch, ktoré môžu prispievať k odlivu slovenských študentov do zahraničia. „Dôležitá je aj atmosféra v spoločnosti i na školách, férovosť a dodržiavanie pravidiel, teda aj potieranie praktík, ktoré pred verejnosťou znižujú vážnosť akademického prostredia."

Ako doplnila, povedané jazykom matematiky, finančné zabezpečenie je nutnou, nie však postačujúcou podmienkou na skvalitňovanie škôl. „Je tu množstvo faktorov, ktoré na rozdiel od financií dokážete ovplyvniť oveľa aktívnejšie a priamejšie," adresovala novovymenovaným rektorom.

Zároveň vo svojom príhovore uviedla, že Slovensko potrebuje vzdelanosť, múdrosť, kompetentnosť a kvalifikovanosť. Ako ďalej doplnila, preto potrebuje slobodné, silné a moderné akademické inštitúcie, ktoré budú vychovávať ďalšie generácie odborne zdatných a mravne bezúhonných ľudí v jednotlivých oblastiach.

Doc. Ing. Klaudia Halászová, PhD., bola v r. 2004 – 2012 prodekankou pre štúdium Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre,  v r. 2012 - 2018 dekankou FZKI SPU v Nitre.  V roku 2018 bola zvolená na štvorročné funkčné obdobie na post rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Na akademickej pôde pôsobí od roku 1997.

Ťažiskom jej pedagogických aktivít sú prednášky v študijnom programe krajinné inžinierstvo. Je členkou vedeckých rád domácich a zahraničných univerzít, členkou Rady partnerstva pre lntegrovaný územný rozvoj NSK (2021-2027), členkou certifikačnej rady - certifikačného orgánu spol. ASTRAIA, s.r.o. Nitra, členkou komisie územného plánovania a regionálneho rozvoja VÚC Nitra a i.

Vo volebnom programe uviedla cieľ vytvoriť a udržiavať atraktívne a motivačné prostredie pre študentov, učiteľov, výskumníkov, zamestnancov a spolupracovníkov z externých inštitúcií,  zintenzívňovať spoluprácu s praxou, pokračovať vo vytváraní aktívnych medzinárodných kontaktov a internacionalizácii výskumu. Cieľom je aj dokončiť hlavné procesy zosúlaďovania vnútorného systému v zmysle štandardov pre vnútorný systém, pokračovať v budovaní prvkov zelenej a modernej infraštruktúry, vybudovať Kreatívne centrum SPU, ktoré poskytne príležitosť zapojiť sa do kreatívneho priemyslu. Ako základné infraštruktúry pre výskum a inovácie v oblasti zelenej ekonomiky a potravinárstva vybudovať Biodom, Potravinový inkubátor.

Foto: https://www.facebook.com/zcaputova