SPU v Nitre podpísala memorandum o spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva. Naštartuje zrod Inovačného centra

Významný krok pri budovaní moderného slovenského pôdohospodárstva. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan a rektorka Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Klaudia Halászová 26. apríla na pôde Výskumného centra AgroBioTech slávnostne podpísali Memorandum o spolupráci.

Cieľom dokumentu je vytvoriť základný rámec pre partnerstvo a spoluprácu univerzity a rezortom pôdohospodárstva v oblasti vedy, výskumu a inovácií, vzdelávania, poradenstva a transferu poznatkov do praxe, spolupráce s  profesijnými organizáciami, združeniami a poľnohospodárskou samosprávou.

„Som úprimne rád, že memorandom naštartuje celý proces zrodu Inovačného centra na SPU v Nitre, ktoré významne posilní najmä výskumný priestor v našom agropotravinárstve. Získané poznatky budú mať pozitívny dopad na poľnohospodársku prax a vďaka tomu sa dokážeme aj na Slovensku posúvať k čoraz viac žiadaným inováciám,“ uviedol minister Samuel Vlčan. Univerzita a ministerstvo budú aktívne spolupracovať v napĺňaní spoločných cieľov definovaných vo Vízii spoločných postupov pri budovaní moderného pôdohospodárstva v horizonte roku 2035, schválenej vládou SR v decembri 2021.

Rektorka Klaudia Halászová zdôraznila, že snahou univerzity je prepojiť vedecký ekosystém v poľnohospodárskych oblastiach, ale aj v zelenej infraštruktúre – vzdelávanie, veda, výskum, inovácie, aplikačná prax. „Za 70 rokov existencie Slovenskej poľnohospodárskej univerzity sme sa posunuli od riešenia tém klasického poľnohospodárstva k inováciám. Inovačné centrum by malo spojiť rezortnú vedeckú infraštruktúru s výskumnou univerzitnou infraštruktúrou. Našou predstavou je, aby bolo bodom, kde by spolu s nami podnikatelia, poľnohospodári, potravinári, biotechnológia, krajinári a ďalší, vytvárali inovačný potenciál pre našu krajinu, ale zároveň bolo aj priestorom na výmenu zahraničných vedcov, postdoktorandov, platformou pre internacionalizáciu, popularizáciu vedy a výskumu.“

Plánom ministerstva je previazanie, tzv. funkčná symbióza vedeckovýskumných aktivít univerzity s výskumnými ústavmi, najmä rezortným pracoviskom NPPC, ale aj s ďalšími vedeckými pracoviskami doma i v zahraničí, a tak pomôcť rozvoju a modernizácii slovenského pôdohospodárstva.

„Na to aby sme vytvorili väčšiu pridanú hodnotu pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov, musíme intenzívnejšie spolupracovať. Jedine cesta do spoločného vedeckého ekosystému vedie k tomu, aby sme ako Slovenská republika mali čo ponúknuť aj do zahraničia,“ zhodli sa obaja signatári memoranda.

Na slávnostnom podujatí sa zúčastnili aj predstavitelia a zástupcovia fakúlt, manažment Výskumného centra AgroBioTech. V rámci programu si minister prezrel vybrané výskumné pracoviská vo VC AgroBioTech, kde mu bol prezentovaný ich výskumný potenciál.

Záznam z podpisovania memoranda a následného brífingu:

Z monitorovania médií:

Nitra24: https://nitra.dnes24.sk/do-nitry-zavital-minister-vlcan-s-spu-podpisal-memorandum-o-spolupraci-415076

TASR: https://www.teraz.sk/ekonomika/ministerstvo-podohospodarstva-a-spu-po/629080-clanok.html

Roľnícke noviny: Ministerstvo pôdohospodárstva a SPU podpísali memorandum o spolupráci