Ústav chovu zvierat prezentoval zveľadený priestor známej cvičebne

Ústav chovu zvierat Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov, dnes, 1. apríla, prezentoval zveľadený priestor cvičebne, známej ako pitevňa.Myšlienku a zámer obnoviť a zmodernizovať cvičebňu priblížil vedúci Ústavu chovu zvierat prof. Marko Halo.

„Túto cvičebňu pozná takmer každý absolvent našej fakulty i univerzity. Je to dané špecifickou vlastnosťou nášho Ústavu i samotnej cvičebne. Naši študenti v jej priestoroch zvyčajne študovali dlho do noci, aby zvládli anatómiu, morfológiu a ďalšie súvisiace predmety a zvýšili si tým svoju vedomostnú úroveň. V posledných rokoch sa nočný spôsob štúdia z týchto priestorov vytratil a slúžia iba na to, aby sa v súčasnom období zachytila história, ktorú táto pitevňa poskytovala. Vzhľadom na to, že Ústav chovu zvierat prostredníctvom Katedry veterinárskych disciplín, ako aj fakulta, univerzita, poskytujú študentom nielen odborné vzdelanie, ale aj výchovu ku kultúre, k zodpovednosti, tak sme tieto priestory zveľadili a skultivovali,“ uviedol vedúci. Zároveň dodal, že Katedra veterinárskych disciplín pre tie predmety, ktoré zabezpečuje, poskytuje študentom aj unikátnu zbierku kostier všetkých hospodárskych zvierat. Študenti majú možnosť v obnovenej cvičebni študovať nielen prostredníctvom skrípt a učebníc, ale aj názorných praktických materiálov. Nachádzajú sa v nej  všetky sústavy, ktoré sa vyučujú v rámci jednotlivých tém na cvičeniach a prednáškach.

Dekan FAPZ doc. Peter Ondrišík vysoko ocenil prácu všetkých členov Ústavu, ktorí sa pričinili o obnovenie cvičebne. „Verím, že tieto priestory budú v plnej miere slúžiť našim študentom, s cieľom poskytnúť im vedomosti osožné v ďalšom profesijnom živote, ako aj pre vedeckovýskumnú a projektovú prácu odborných zamestnancov nášho pracoviska,“ povedal dekan.

Za vedenie univerzity vyzdvihol myšlienku obnovy cvičebne prorektor pre investičný rozvoj prof. Tomáš Tóth. Zároveň podčiarkol, že snahou vedenia bude zrekonštruovať aj vonkajšie priestory budovy, v ktorých sa cvičebňa nachádza.