Výročný kongres Európskej asociácie pre živočíšne vedy (EAAP), Porto, Portugalsko

napísal

V dňoch 5. – 9. septembra sa v portugalskom meste Porto konal 73. výročný kongres EAAP, ktorý je podľa počtu účastníkov a prezentovaných príspevkov najväčším zootechnickým kongresom na svete. Kongres sa do Porta vrátil po dvoch rokoch, vzhľadom k tomu, že rok 2020 bol kvôli pandémii presunutý do virtuálneho priestoru a portugalská asociácia pre zootechnické vedy sa podujala zorganizovať výročný kongres znova.

Porto je nielen druhé najväčšie mesto v Portugalsku, ale aj mesto s veľkou historickou minulosťou, ktoré je od roku 1996 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Poľnohospodárstvo je súčasťou portugalskej podstaty. Väčšina tradícií a veľká časť kultúry je založená na poľnohospodárstve ako primárnom sektore. Poľnohospodárstvo, agropotravinárstvo a nápoje sú tradične základom portugalského hospodárstva. Toto odvetvie sa v posledných rokoch nanovo objavilo a vyvinulo nové výrobné techniky, ako aj nové výrobky. Toto odvetvie je dnes jedným z najinovatívnejších v portugalskom hospodárstve a bolo viackrát medzinárodne ocenené za svoje pokrokové myslenie a moderné prispôsobenie sa globálnym trhom. Poľnohospodárstvo v Portugalsku je založené na malých až stredne veľkých rodinných farmách rozptýlených po krajine. Drobná živočíšna výroba v Portugalsku je vo veľkej miere spojená s lokálnymi plemenami. Pokiaľ ide o túto problematiku, Portugalsko má celkovo 22 registrovaných lokálnych plemien, z ktorých väčšina sú staré plemená a genetické dedičstvo veľkého významu. Kľúčovými plodinami Portugalska sú ovocie a zelenina, a to prevažne vďaka ideálnemu podnebiu pre tieto plodiny. Portugalská produkcia pokrýva domácu spotrebu a postačuje aj na vývoz. Objem exportu v tomto odvetví neustále rastie a v roku 2016 dosiahol objem 6,3 tisíc miliónov eur, čo predstavuje 11,3 % portugalského hospodárstva.

Program kongresu pokrýval rôzne oblasti poznatkov, ako je výživa, genetika, fyziológia, zdravie a pohoda zvierat, systémy chovu hospodárskych zvierat, precízny chov hospodárskych zvierat, produkcia a využitie hmyzu, chov hovädzieho dobytka, koní, ošípaných, oviec a kôz. Tieto témy boli plné inovácií a najnovších vedeckých výsledkov, ktoré majú viesť živočíšnu výrobu správnym smerom.

Výročné zasadnutie EAAP je vždy príležitosťou na uplatnenie nových myšlienok v praxi prostredníctvom mnohých paralelných zasadnutí, plenárneho zasadnutia, posterových prezentácií a diskusií o vedeckom pokroku v živočíšnej výrobe na celom svete.

V prípade kongresu EAAP, ide o privilegované diskusné fórum, na ktorom sa stretáva výskumná komunita s priemyslom, aby diskutovali a plánovali, ako riešiť početné výzvy, s ktorými sa musí odvetvie živočíšnej vedy v nadchádzajúcich rokoch vyrovnať.

Na kongrese EAAP zastupovali Slovensko a reprezentovali FAPZ, SPU v Nitre prof. Ing. Radovan Kasarda, PhD. a doc. Ing. Nina Moravčíková, PhD. SPU Nitra zastupuje Slovenskú republiku ako riadny člen EAAP. Na konferencii odprezentovali výsledky v oblasti precízneho chovu hospodárskych zvierat a využitia digitálnych technológií pri hodnotení intenzity rastu respektíve zdravotného stavu končatín u hovädzieho dobytka.  Takisto boli prezentované výsledky výskumu genetickej diverzity mtDNA lipicanských koní. V rámci EAAP sa uskutočnila spoločná sekcia venovaná genomickému hodnoteniu, ktorú spoluorganizovala FABRE-TP, konzorcium, ktorého sme ako univerzita členom. Popri rokovaniach v sekciách prebehlo stretnutie pracovnej skupiny pre strednú a východnú Európu a bola zverejnená pozvánka na regionálny kongres EAAP pre strednú a východnú Európu, ktorý budeme organizovať na našej univerzite v apríli budúceho roku.

Ísť späť