Výsledok volieb kandidáta na dekana FAPZ SPU v Nitre

Fakultu agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre v budúcom období povedie nový dekan.

Vo voľbách kandidáta na dekana FAPZ SPU v Nitre, ktoré sa uskutočnili 8. júna na zasadnutí Akademického senátu FAPZ, bol v prvom kole tajných volieb jednomyseľne - 13 hlasov z 13-tich prítomných členov AS - zvolený za kandidáta na dekana FAPZ na nové funkčné obdobie 2023 – 2027 prof. Marko Halo, ktorý doteraz pôsobil vo funkcii vedúceho Ústavu chovu zvierat.

Na poste dekana prof. M. Halo vystrieda doc. Ing. Petra Ondrišíka, PhD., ktorý túto pozíciu zastával osem rokov a svojou činnosťou sa zaslúžil o ďalší rozvoj fakulty.

„Naša fakulta tvorí nosnú organizačnú jednotku univerzity pri implementácii vzdelávania v poľnohospodárskych študijných programoch. Mojím cieľom je, aby fakulta v záujme zvyšovania kvalitatívneho rozvoja mala jasne konkretizované kľúčové kroky a momenty progresu,“ povedal prof. Marko Halo.

Ako uviedol, v oblasti vzdelávania bude jeho cieľom, okrem iného, rozvíjať študijné programy v súlade so štandardmi akreditácie a využiť užšiu spoluprácu s príbuznými fakultami, internacionalizácia štúdia – vytvorenie študijných programov v anglickom jazyku, podpora vzdelávania prostredníctvom e-learningu, podpora individuálnej praxe v experimentálnych bázach v jednotlivých ústavoch či prijímania postdoktorandov, ktorí fakulte a univerzite prinesú medzinárodné prepojenie a prestížnejšie postavenie vo vedeckom svete.

V oblasti vedeckovýskumnej bude cieľom vytvárať podmienky pre aktívne zapájanie sa pracovníkov fakulty do výskumných projektov, aktívne prepájať výsledky vedeckej činnosti do praxe, vytvárať efektívne riešiteľské výskumné kolektívy, snaha sa o vyššiu angažovanosť vedeckých tímov v európskych grantových schémach, skvalitniť možnosti využívania služieb poskytujúcich jednotlivými pracoviskami fakulty pre prax či podporiť vznik a rozvoj experimentálnych centier.

V oblasti ľudských zdrojov bude treba stabilizovať personálny stav a vytvoriť efektívnu personálnu štruktúru, podporiť pracovné aktivity pracovníkov a podnikateľskú činnosť pracovísk, ako aj odborný rast pracovníkov a využitie potenciálu jednotlivých pracovníkov na aktívne zapojenie sa a prípravu vedeckovýskumných projektov doma a v zahraničí. V neposlednom rade bude cieľom vytvoriť podmienky pre aktívnu spoluprácu so stavovskými organizáciami, s cieľom posilniť odborný kredit a postavenie fakulty v povedomí odbornej verejnosti.

Prof. Ing. Marko Halo, PhD., pôsobí ako vysokoškolský učiteľ na SPU v Nitre od roku 1993. Vyštudoval odbor špeciálna zootechnika na Agronomickej fakulte VŠP v Nitre. Titul docent získal v r. 2001. Za profesora bol vymenovaný v roku 2011 v odbore špeciálna zootechnika. V rokoch 2015 -2021 pôsobil ako vedúci Katedry špeciálnej zootechniky FAPZ SPU v Nitre. Od roku 2021 až do súčasnosti je vedúci Ústavu chovu zvierat.

V rámci svojej vedeckovýskumnej činnosti sa venuje problematike chovu koní, ich testovaniu a plemenárskej práci v chove koní. Bol zodpovedným garantom a riešiteľom viacerých domácich a zahraničných vedeckovýskumných a vzdelávacích projektov. V praktickej oblasti chovu koní je na domácej a medzinárodnej úrovni pokladaný chovateľskou verejnosťou za dôležitú a profesionálne vysoko uznávanú osobnosť. Absolvoval viaceré  pobyty na zahraničných univerzitách a výskumných ústavoch zameraných na chov a šľachtenie koní. Je garantom 5 domácich a jedného zahraničného projektu, spoluriešiteľom 9 domácich a dvoch zahraničných projektov.