Životné jubileum prof. Ing. Ondreja Debrecéniho, CSc.

napísal

Profesor Ondrej Debrecéni sa narodil 5.12.1950 vo Vozokanoch nad Hronom. Od roku 1974 sa venuje pedagogicko - vzdelávaciemu procesu v oblasti špeciálnej zootechniky. Počas svojho pedagogického pôsobenia na Katedre špeciálnej zootechniky viedol výučbu predmetov „Chov hovädzieho dobytka“, „Etológia“ a „Integrovaná živočíšna výroba“.

Podieľal sa na prestavbe vysokoškolského štúdia na fakulte a vytvorení nových študijných programov bakalárskeho a inžinierskeho stupňa. Dlhoročnou prácou vo funkcii prodekana fakulty a garanta študijných programov významne prispel k obsahovému a organizačnému skvalitneniu výučby na katedre. Ako garant sa podieľal na príprave podkladov k 3 úspešným akreditáciám študijných programov na všetkých troch stupňoch štúdia a k získaniu práv na habilitácie a inaugurácie v študijnom odbore „Špeciálna živočíšna produkcia“. Bol školiteľom 18 doktorandov, vedúcim záverečných prác 258 diplomantov a bakalárov. S podporou vzdelávacích projektov KEGA a Medzinárodného bilaterálneho projektu participoval na tvorbe viacerých knižných publikácií a učebných textov.

Ako uznávaný odborník z  problematiky chovu hospodárskych zvierat sa významne podieľal na ďalšom vzdelávaní a na odborno-poradenskej a expertíznej činnosti v poľnohospodárskej praxi. Založil a viedol Praktickú školu chovateľov, ambulantné poradenstvo pre chovateľov hospodárskych zvierat, na Agronomickej fakulte založil a viedol Združenie pre poradenstvo, vzdelávanie a výskum v poľnohospodárstve Agrouni. Bol poradcom ministerstva Pôdohospodárstva pri tvorbe systému poradenstva. Pre potreby chovateľských združení, SPPK, Agrárnej komory Slovenska, RPPK, Komory veterinárnych lekárov, Agroinštitútu, UKSúPu a rôznych organizácií na Slovensku a v ČR zabezpečoval desiatky odborných prednášok pre chovateľskú prax.

Profesor Debrecéni sa vo výskume orientoval na riešenie problémov v oblasti etológie a technológie chovu hospodárskych zvierat. V rokoch 1980 až 1983 založil etologické laboratóriá pre výskum adaptácie a stresu. V oblasti technológie chovu zvierat sa venoval Výskumu racionálnych chovateľských postupov chovu hovädzieho dobytka.

Celkovo bol spoluriešiteľom 17 výskumných projektov ŠPZV, VEGA, APVV a zodpovedným riešiteľom 7 projektov VEGA, dvoch medzinárodných projektov a dvoch etáp rezortného výskumu.

Bol spoluzakladateľom vedeckého časopisu  Journal of Central European Agriculture, ktorého bol takmer 20 rokov členom Medzinárodnej redakčnej rady a počas troch rokoch šéfredaktorom časopisu. Bol členom vedeckých rád na FAPZ, SPU v Nitre, VUŽV v Nitre, JCU v Českých Budějoviciach,  členom redakčných rád vedeckých časopisov na Slovensku a v Poľsku. Dve obdobia bol členom a predsedom komisie a členom Predsedníctva Agentúry VEGA, oponoval desiatky projektov APVV, VEGA a štrukturálnych fondov. Desať rokov bol členom Komisie pre udeľovanie titulu DrSc. v oblasti Fyziológie, zoológie a etológie.

Počas 48-ročného pôsobenia vo výchovno-vzdelávacej a vedecko-výskumnej činnosti bol autorom alebo spoluautorom 29 titulov vysokoškolských skrípt a učebných textov, 8 monografií a 5 odborných knižných publikácií. Publikoval celkom 421 publikácií evidovaných v registri SPK.

 

Dve funkčné obdobia bol prodekanom fakulty, 8 rokov predsedom akademického senátu FAPZ a 12 rokov vo funkcii vedúceho katedry špeciálnej zootechniky .  Za svoju prácu bol ocenený vyznamenaniami SPU v Nitre, ČZU v Prahe, JCU v Českých Budějoviciach, UTP Bydgoszcz (PL), SAPV a Cenou primátora mesta Nitra.  

Profesor Debrecéni počas celého obdobia systematicky budoval aktívnu spoluprácu so sesterskými pracoviskami na UVLF v Košiciach, MENDELU v Brne, ČZU v Prahe, ZF JU v Českých Budějoviciach, ATE v Godollo, AF Univerzity v Zagrebe,  ATR Bydgoszcz .

Jeho srdcovou záležitosťou bol folklórny súbor Zobor, v ktorom pôsobil nepretržite 25 rokov vo funkcii hudobného pedagóga a riaditeľa súboru. Pod jeho vedením súbor naštudoval mnohé úspešné programy, ktoré reprezentovali študentskú činnosť a univerzitu na viac ako
1 500 vystúpeniach doma i v zahraničí. Bol autorom koncepcie a riaditeľom 2 ročníkov Medzinárodného študentského folklórneho festivalu Akademická Nitra a organizátorom Medzinárodnej vedeckej konferencie "Tradičná ľudová kultúra a výchova v Európe".

 

             Vážený pán profesor,

prajeme Vám do ďalších rokov veľa zdravia, pohody a životného elánu.

kolektív KŠZ

Ísť späť