Ústav chovu zvierat vznikol zmenou organizačnej štruktúry Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov dňa 1. septembra 2021, zlúčením Katedry špeciálnej zootechniky, Katedry špeciálneho chovateľstva a Katedry veterinárskych disciplín. Hlavným poslaním ústavu je integrovať a tvorivým spôsobom rozvíjať vzdelávacie, vedecké a výskumné aktivity v oblasti chovu a reprodukcie zvierat a produkcie komodít živočíšnej výroby. Ústav sa významnou mierou podieľa na formovaní odborného profilu absolventov študijných programov Hipológia, Manažment živočíšnej výroby, Špeciálne chovateľstvo a Všeobecné poľnohospodárstvo na bakalárskom stupni štúdia, Manažment živočíšnej výroby, Špeciálne chovateľské odvetvia a Genetické technológie v agrobiológii na inžinierskom stupni štúdia a programov Špeciálna živočíšna produkcia a Všeobecná živočíšna produkcia na doktorandskom stupni štúdia. Ústav súčasne špecificky pôsobí pri profilovaní študentov študijných programov I., II. a III. stupňa všetkých fakúlt univerzity. Súčasťou ústavu sú pracoviská, na ktorých prebieha praktická výučba a realizácia vedecko-výskumných aktivít. Medzi tieto pracoviská patrí Experimentálne centrum hospodárskych zvierat, Jazdecké centrum, Univerzitná včelnica, Univerzitné vivárium, Minizoo, Sokoliareň, Výučbový poľovný revír Nitra – Dvorčany, Výučbový poľovný revír Gapel a vzorkovnice plemien hovädzieho dobytka, oviec a kôz, koní, ošípaných, hrabavej hydiny, rybného hospodárstva, poľovníctva a špeciálneho chovateľstva. Vedecko-výskumná činnosť ústavu sa zameriava na základný a aplikovaný výskum v oblasti chovu a reprodukcie hospodárskych zvierat, opeľovačov, sladkovodných rýb, poľovnej zveri a exotických druhov zvierat s dôrazom na úroveň produkcie zdravotne nezávadných živočíšnych komodít. Ústav pri zabezpečovaní výučby a vedecko-výskumných úloh spolupracuje so všetkými relevantnými chovateľskými zväzmi, štátnymi inštitúciami a viacerými domácimi a zahraničnými odbornými a vedeckými pracoviskami. Pracovníci ústavu sú aktívne zapojení do činnosti vedeckých rád, odborových a výberových komisií pre jednotlivé druhy hospodárskych zvierat a úzko spolupracujú so širokou chovateľskou a odbornou verejnosťou. Zároveň sa podieľajú na organizácii chovateľských podujatí a celej rady odborných konferencií a seminárov.

Pedagogická činnosť

Ústav chovu zvierat zabezpečuje výučbu predmetov zameraných na rozvoj a uplatnenie výsledkov biologických vied, ako aj technologických postupov pri racionalizácii chovu a reprodukcie hospodárskych, exotických, spoločenských a voľne žijúcich zvierat v podmienkach Európskej únie a udržateľného poľnohospodárstva.

Vyučované predmety

Vedecko výskumná činnosť

    • Vedecko-výskumná činnosť Ústavu chovu zvierat je realizovaná v rámci domácich a medzinárodných výskumných projektov, pričom sa zameriava na oblasť chovu, produkcie a reprodukcie hospodárskych, spoločenských a voľne žijúcich zvierat, a to najmä na:
      - hodnotenie priamych a nepriamych úžitkových vlastností a reprodukčných parametrov HZ;
      - hodnotenie etologických prejavov a produkčných ukazovateľov HZ pri uplatňovaní princípov welfare;
      - porovnávanie chovateľských a technologických systémov HZ vo vzťahu k zvyšovaniu úžitkovosti a kvality živočíšnych produktov;
      - hodnotenie vplyvu vnútorných a vonkajších faktorov na biologické, reprodukčné a výkonnostné parametre koní;
      - hodnotenie vplyvu toxických a rizikových látok na reprodukčné parametre zvierat a kvalitu živočíšnych produktov;
      - náhradu antibiotických stimulátorov rastu hydiny alternatívnymi látkami na prírodnej báze;
      - trofickú dispozíciu lesných ekosystémov z aspektu výživy zveri a testovanie progresívnych systémov manažmentu raticovej zveri;
      - hodnotenie kvality vodných útvarov a ich ichtyologický prieskum;
      - zisťovanie príčin úhynov včelstiev;
      - produkciu kvalitných a bezpečných potravín v sektore chovu veľkých hospodárskych zvierat, hydinárstva, včelárstva, králikárstva, akvakultúry a poľovníctva.

Spolupráca s praxou

Ústav chovu zvierat intenzívne spolupracuje s chovateľskými zväzmi (Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku, Zväz chovateľov koní na Slovensku, Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku, Slovenská holsteinska asociácia, Zväz chovateľov pinzgauského dobytka na Slovensku, Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka, Zväz chovateľov mäsového dobytka, Slovenský zväz chovateľov, Slovenský zväz včelárov a iné), štátnymi inštitúciami (Výskumný ústav živočíšnej výroby v Nitre, Plemenárske služby Slovenskej republiky, Národný žrebčín v Topoľčiankach a iné), domácimi a zahraničnými univerzitami a výskumnými centrami (Univerzita Konštantína Filozofa Nitra, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská akadémia vied, Mendelova univerzita v Brne, Jihočeská univerzita České Budejovice, Česká zemědelská univerzita v Prahe, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy Bydgoszcz, Uniwersytet Pedagogiczny Krakow, Universität für Bodenkultur Wien, Universite Europeenne de Bretagne, Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară a Banatului Timișoara, Georg-August-Universität Göttingen, Institut für Landtechnik und Tierhaltung, Wageningen University & Research,  atď.) a medzinárodnými asociáciami a združeniami (European Federation of Animal Science, International Honey Commission, World Poultry Science Association, EurBee a iné).

Kontakty