Absolventi SPU v Nitre dlhodobo patria medzi TOP10 najžiadanejších na trhu práce

Portál Profesia.sk zostavil už po štrnásty raz rebríček verejných vysokých škôl a fakúlt. Medzi desiatkou najvyhľadávanejších je aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, ktorá si v umiestnení polepšila a z minuloročného siedmeho miesta sa aktuálne dostala na piatu priečku.

V rebríčku najžiadanejších dvadsiatich slovenských fakúlt výrazne poskočila Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre. Kým v predošlom rebríčku bola na tridsiatom treťom mieste, aktuálne je šestnástej pozícii, to znamená, že si polepšila až o sedemnásť miest.

Každoročná analýza mapuje úspech absolventov na trhu práce počas predošlého roka. Umiestnenie závisí od toho, koľko zamestnávateľov si prehliada životopisy absolventov, ktoré boli uverejnené na pracovnom portáli Profesia.sk. Rebríček tak nehodnotí úroveň vyučovania, ale zameriava sa na uplatnenie jednotlivých absolventov na trhu práce.

Rebríček portálu Profesia.sk naznačuje, že minuloroční absolventi vysokoškolského štúdia prichádzali na trh práce v náročnej situácii, na rozdiel od svojich predchodcov mali omnoho náročnejšie podmienky. Koronakríza znížila počet pracovných príležitostí. Napríklad, zamestnávatelia uverejnili v máji 2020 iba 1242 ponúk, v ktorých požadovali vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa. Čísla z roku 2021 však nasvedčujú, že mohlo ísť iba o krátkodobý stav. Máj 2021 priniesol na portál Profesia.sk 2248 ponúk pre vysokoškolsky vzdelaných. Je to o tisíc viac ako vlani a ide o vôbec najvyššie číslo v 24-ročnej histórii Profesie.

Ďalšou nepriaznivou zmenou, s ktorou sa museli vysporiadať minuloroční absolventi, bola nižšia ochota zamestnávať ľudí bez praxe. Kým v roku 2019 nepožadovalo prax zhruba 18,5 percenta ponúk, vlani išlo iba o 16,3 percenta.

Rebríček portálu Profesia.sk uvádza, že medzi zamestnávateľmi je najväčší záujem o absolventov informatiky, strojárstva a ekonomiky.

Viac na: https://firma.profesia.sk/rebricek-univerzit-podla-zaujmu-firiem-o-absolventov-vlanajsok-priniesol-narocne-podmienky-aj-zaujimave-zmeny-v-rebricku-fakult/