EAAP 2018 - Stopy živočíšnej výroby vo vývoji bioekonómie
02.11.2017V dňoch 28. augusta až 1. septembra sa uskutočnil 68. medzinárodný kongres Európskej asociácie pre živočíšnu produkciu (EAAP) v Estónskom hlavnom meste Tallinn.
EAAP 2018 - Stopy živočíšnej výroby vo vývoji bioekonómie - Zástupcovia FAPZ na medzinárodnom kongrese v Tallinne
Vlček, M. – Kukučková, V. Moravčíková, N. – Kasarda, R.
V dňoch 28. augusta až 1. septembra sa uskutočnil 68. medzinárodný kongres Európskej asociácie pre živočíšnu produkciu (EAAP) v Estónskom hlavnom meste Tallinn. Zúčastnili sa jej vedeckí pracovníci Katedry genetiky a plemenárskej biológie pod vedením doc. Ing. Radovana Kasardu, PhD. Je to jedinečná udalosť globálne organizovaná v oblasti vied súvisiacich so živočíšnou produkciou. V rámci vedeckého programu bolo akceptovaných 822 príspevkov, z čoho 522 bolo prezentovaných formou prednášok a 300 v podobe posterov. Odborné komisie (tých pracuje pri EAAP 11) príspevky tematicky rozdelili do viac ako 50 sekcií. Celkový počet účastníkov bol 1027. Popri tom sa zároveň konali viaceré satelitné sympóziá a workshopy projektov FP7 a COST. Aj pri tak vysokom počte prezentácií je vystúpenie na tomto kongrese považované za prestížnu príležitosť prezentovať nielen výsledky štúdií samotných autorov, ale aj svoje domovské univerzity a pracovné tímy.
Tento kongres je aj jedinečným miestom na neformálne stretnutia a rozhovory s výbornou atmosférou. Mnoho súčasných európskych výskumných konzorcií vzniklo ako výsledok stretnutí na kongresoch EAAP, vďaka čomu dostalo aj mnoho vedecko-výskumných pracovníkov zo Slovenska možnosť zapojiť sa do podobných konzorcií. Prostredníctvom členstva Slovenska v EAAP majú možnosť mladí vedeckí pracovníci (do 35 rokov resp. do 10 rokov po PhD.) každoročne podať žiadosť o štipendium, ktoré kryje nemalé náklady spojené s registráciou a cestovnými nákladmi. EAAP rozvíja svoje aktivity najmä smerom k mladým vedeckým kapacitám, v minulosti prostredníctvom veľmi úspešne hodnoteného projektu EAAP „Young Train“, v súčasnosti pomocou „Young Club“ pracovnej skupiny. Ich hlavných cieľom je združiť a navzájom prepojiť mladých vedeckých pracovníkov z celého sveta a vytvoriť tak prostredie pre ich motiváciu a vedecký rozvoj.
Momentálne nemáme v rade EAAP zástupcu zo Slovenska. V minulosti boli týmito osobnosťami napr. prof. Hetényi a prof. Mihina. Členstvo v rade EAAP je uznaním vedeckým aj osobným. Viacerí vedci zo Slovenska sa podieľajú alebo sa podieľali na práci v odborných komisiách a pracovných skupinách. V tomto roku bol na zasadaní rady EAAP schválený doc. Kasarda za tajomníka komisie pre precízne poľnohospodárstvo. Zároveň vystriedal Ing. Petra Poláka vo funkcii predsedu pracovnej skupiny pre strednú a východnú Európu. Komisia pre precízne farmárstvo je najmladšou, v poradí 11 odbornou komisiou. Je ale aj komisiou, v ktorej sa stretáva obrovský vedecký potenciál s priemyslom. Komisia pre precízne poľnohospodárstvo predstavuje platformu pre sprostredkovanie najnovších vedeckých poznatkov v prospech poľnohospodársko-potravinárskeho komplexu a jeho účastníkov – farmárov, spracovateľov a obchod. Pracovná skupina pre strednú a východnú Európu spolupracuje na diseminácií myšlienok, cieľov a aktivít EAAP smerom k cieľovým krajinám. Do budúceho obdobia si dala za cieľ zvýšiť informovanosť v skupine mladých vedeckých pracovníkov a zlepšiť prezentáciu EAAP v krajinách, ktoré nie sú členmi tejto asociácie.
Členstvo krajiny v EAAP zabezpečuje prístup k vedeckým informáciám, inovatívnym prístupom v manažmente živočíšnej produkcie, sprostredkúva aplikáciu vedeckých poznatkov a spoluprácu medzi národnými a medzinárodnými organizáciami, vedcami a profesionálmi členských krajín EAAP. V súčasnosti sú členmi EAAP aj africké a ázijské krajiny z oblasti stredozemného mora.
Kongres bol prehliadkou výsledkov výskumu špičkových vedeckých tímov, či už z univerzít alebo výskumných inštitúcii z celej Európy. Je to jedinečný priestor pre získanie informácií a inšpiráciu. Je potešujúce, že nami prezentované výsledky boli akceptované a prezentácie zaujali, o čom svedčili otázky položené z pléna. Tallinn a kongres EAAP zanechal pozitívny dojem, čo zároveň motivuje pokračovať v našej práci ďalej, veď ďalší kongres EAAP bude v chorvátskom Dubrovníku o rok (www.eaap2018.org).