Medzinárodná vedecká konferencia “Problémy a riziká živočíšnej produkcie“

Medzinárodná vedecká konferencia “Problémy a riziká živočíšnej produkcie“

Katedra špeciálnej zootechniky dňa 10.12.2020 organizovala medzinárodnú vedeckú konferenciu “Problémy a riziká živočíšnej produkcie“.

Ako povedal na začiatku odborný garant vedeckej konferencie prof. Ing. Marko Halo, PhD. – „segment poľnohospodárstva – živočíšna výroba je veľmi náročný a v poslednom období ťažko skúšaný všetkými možnými vplyvmi od personálnych problémov, cez legislatívne požiadavky až po náročné podmienky, v ktorých sa táto časť poľnohospodárstva  realizuje. Živočíšna výroba je ale zároveň nevyhnutným článkom spoločnosti a existencie človeka, preto sme sa na Katedre špeciálnej zootechniky FAPZ, ktorá je odborným garantom živočíšnej produkcie, rozhodli zorganizovať túto medzinárodnú vedeckú konferenciu. Konferencia bola zameraná  na vedecké aspekty, definovanie a analýzu súčasných problémov a rizík živočíšnej výroby z hľadiska technológie a welfare chovu hospodárskych zvierat. Chceli sme poukázať na problémy a riziká  šľachtenia, spracovania, výživy, kvality a bezpečnosti produktov, hygieny a zdravia zvierat, ekonomiky a vývoja trhu so živočíšnymi komoditami v kontexte s Poľnohospodárskou politikou EU.“

Spoluorganizátormi medzinárodnej vedeckej konferencie boli:

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Fakulta biotechnológie a potravinárstva, SPU v Nitre

Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, VÚŽV v Nitre

Fakulta agrobiológie, potravinových a přírodních zdrojů, ČZU v Prahe

Zemědělská fakulta JU v Českých Budějoviciach

Agronomická fakulta MENDELU v Brně

Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka

Slovenský zväz spracovateľov mäsa

Únia hydinárov Slovenska

Termín vedeckej konferencie bol zvolený v tento predvianočný čas aj z dôvodu, že pred pár dňami sa  náš kolega a pracovník Katedry špeciálnej zootechniky, FAPZ, SPU v Nitre pán prof. Ing. Ondrej Debrecéni, CSc., dožil významného životného jubilea - 70. rokov.

Profesor Debrecéni ako uznávaný odborník v  problematike chovu hospodárskych zvierat sa celý svoj profesijný život významne podieľal na vzdelávaní a na odborno-poradenskej a expertíznej činnosti v poľnohospodárskej praxi.

Online vedeckej konferencie sa zúčastnilo 71 účastníkov zo Slovenska, z Českej republiky, z Poľska a z Chorvátska.

Prezentované práce boli publikované vo vedeckom zborníku, ktorý je dostupný na webovej stránke konferencie https://zivocisnaprodukcia.sk/ alebo vo forme vedeckých príspevkov, ktoré budú publikované v Acta Fytotechnica et Zootechnica.