Projekt OP Integrovaná infraštruktúra "Optimalizácia metód fenotypovania"

napísal

Schválený projektu v rámci OP Integrovaná infraštruktúra "Optimalizácia metód fenotypovania: budovanie národnej fenotypovacej platformy", ITMS 313011T813

Od 01.03.2020 FAPZ  SPU v Nitre a jej riešiteľský tím   na Katedre fyziológie rastlín  začal realizovať dopytovo-orientový projekt v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra s názvom: Optimalizácia metód fenotypovania:  vybudovanie národnej fenotypovacej platformy, ITMS 313011T813.

Celková výška oprávnených výdavkov pre tento projekt je 183 737,02 EUR, z toho  nenávratný finančný príspevok  174 550,17 EUR.

Doba realizácie projektu: 03/2020 - 02/2022.

Projekt bol predložený v rámci výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na podporu výskumných medzinárodných projektov schválených v programe H2020, kód výzvy OPVaI-VA/DP/2018/1.1.2-01.

Schválený projekt je  komplementárnym projektom  k projektu H2020 „European Plant Phenotyping Network 2020 (EPPN 2020)“, ktorého partnerom je aj SPU v Nitre a ktorý má za cieľ prepojiť pracoviská EÚ, ktoré disponujú linkami pre automatické fenotypovanie, t.j. majú s vysokou excelenciou vybudovanú kvalitnú infraštruktúru, zariadenia  umožňujúce exaktne kvantifikovať fenotyp rastlín.

Fenotypovanie je nástroj pre výskum rastlín, pre aplikácie v šľachtení a manažmente pestovania plodín a drevín. Pokrýva široké spektrum dielčích metód od sub-bunkovej úrovne, po úroveň rastliny, porastu a ekosystému. V súčasnosti je jednou z TOP tém vo svete vo výskume poľnohospodárskych rastlín, pretože je reálnou cestou k zabezpečeniu potravinovej bezpečnosti v budúcich desaťročiach.

Prostredníctvom účasti tímu z SPU v Nitre na projekte EPPN 2020, je aj Slovensko zapojené do riešenia dielčích otázok tejto témy, ktorá pomáha vyrobiť dostatok bezpečných, funkčných a smart potravín. Riešenie takto komplexnej témy nie je možné individuálne, ale iba vo veľkých nadnárodných sieťach, s kvalitným manažmentom, medzinárodným rešpektom, dostatočnými skúsenosťami a vybudovanou infraštruktúrou, ktoré ponúkajú príležitosti aj vedcom z krajín a inštitúcií, ktoré zatiaľ nedisponujú takouto zložitou infraštruktúrou. Projekt má ambíciu posilniť riešenie tejto medzinárodnej priority na Slovensku, rozšíriť cielenú spoluprácu s pracoviskami, ktoré riešia parciálne otázky tohto výskumu, ako aj  rozšíriť tento výskumný priestor v SR.

Strategickým cieľom projektu je implementovanie najmodernejších prístupov pre fenomické mapovanie diverzity znakov a funkčných prejavov genetických zdrojov poľných a záhradných plodín a vytáranie databáz fenomických informácií.

Projekt rieši 1 aktivitu nezávislého výskumu a vývoja:

Moderné fenomické prístupy pre zefektívňovanie využívania biologického potenciálu genetických zdrojov plodín pre produkciu potravín s vysokou úžitkovou a pridanou hodnotou v meniacich sa podmienkach prostredia

naplňaniu uvedeného  cieľa prispejú aj prierezové ciele

  1. Podpora slovenskej fenotypovacej platformy projektu EÚ "European Plant Phenotyping Network 2020" (731013/EPPN2020)
  2. Využiť výskumný a inovačný potenciál základného pracoviska KFR FAPZ SPU a Laboratória produkčnej fyziológie Výskumného centra AgroBioTech.
  3. Rozšíriť daný interdisciplinárny priestormedzinárodnú spoluprácu pre dosiahnutie medzinárodne rešpektovaných výsledkov v platforme EÚ „Rastliny pre 3. tisícročie“.
  4. Posilniť medzinárodnú pozíciu tímu, rozvoj vedecko-výskumných kapacít, ako aj posilniť prenos najnovších vedecko-výskumných poznatkov do praxe.

Riešené témy v rámci projektu:

Téma 1: Fenomické prístupy hodnotenia genetických zdrojov poľných, záhradníckych plodín a liečivých rastlínpre zlepšenie produkčnej výkonnosti a adaptability na dopady klimatických zmien.

Téma2: Biotechnologické prístupy, analýzy kritickej úrovne a účinkov biostimulátorov, ako potenciálne benefičných látok a toxických látok kumulovaných v poľnohospodárskej krajine z hľadiska regulácie mechanizmov rastu a vývinu rastlín.

Téma3: Rozvoj aplikácií a využitie neinváznych metód genetickej diverzity genofondu plodín pre analýzu kvalitatívnych znakov a identifikáciu unikátnych genotypov s pridanou hodnotou s vysokým obsahom biologicky cenných látok a potenciálnych nutraceutík.

Téma 4: Vývoj nových technologických postupov, tvorba protokolov, využívanie vysokocitlivých senzorov pre charakteristiku zmien optických vlastností listov apredikciu zmien rastovo-produkčných vlastností rastlín v meniacich sa podmienkach prostredia.

Predpokladané výsledky a výstupy projektu:

1.Národná fenotypovacia platforma Sk-PPN, tvorená inštitúciami z akademickej, výskumnej a privátnej sféry, pre zefektívnenie šľachtiteľskej praxe a aplikovaného výskumu. Vytvorenie platformy umožní partnerom na Slovensku mať prístup k informáciám, pripravovaným iniciatívam a inováciám zo strany európskych partnerov, ako aj prístup na pracoviská EÚ partnerov. Riešenie projektu prinesie originálne výsledky, komplementárne k cieľom EPPN2020.

  1. Metodika využitia genomických a fenomických markerov (aplikačný výstup)
  2. Metodika využitia fyziologických prístupov a genomických mechanizmov hodnotenia bezpečnosti pre testovanie kvalitatívnych znakov genetických zdrojov, s dôrazom na zvýšený obsah vybraných biologicky cenných látok.
  3. Databázy nameraných údajov a obrazovej dokumentácie rastlinných orgánov genetických zdrojov rastlín, ktoré budú dostupné pre post-hoc analýzy a meta-analýzy aj po skončení projektu.

5.Bude vytvorená a podrobne ocharakterizovaná užšia, fenotypovo dobre definovaná kolekcia genetických zdrojov pre ďalšie fyziologické, genetické a genomické analýzy prístupná aj v období po skončení projektu.

  1. Výsledkom projektu bude rozšírenie poznania v danej oblasti, ktoré prostredníctvom vedeckých článkov v špičkových vedeckých časopisoch a monografických publikácií bude slúžiť ako základ ďalších vedeckých a aplikačných výstupov.

Riešiteľský tím projektu je vedený prof. Ing. Mariánom Brestičom, CSc.. Tím  bol v roku 2017 zaradený medzi špičkové výskumné tímy SR, akreditované Akreditačnou komisiou MŠ VVaŠ a dosahuje permanentne vynikajúce vedecké výsledky publikované v popredných medzinárodných časopisoch a v medzinárodných monografiách vydavateľstiev Springer a Elsevier. V stredoeurópskom výskumnom priestore patrí unikátnym svojou infraštruktúrou a interaktivitou so zahraničnými partnermi. 

Pre riešenie projektu je tak vytvorený dostatočný intelektuálny potenciál.

 Riešiteľskému kolektívu srdečne gratulujeme a prajeme veľa šťastia.

Eva Hečková, manažér monitoringu projektu

Ísť späť