20. máj – Svetový deň včiel
17.05.2024Svetový deň včiel je spojený s históriou Slovenska. Dátum 20. máj určila Organizácia spojených národov (OSN) na počesť narodenia Antona Janšu, zakladateľa moderného včelárstva, ktorého Mária Terézia vymenovala za prvého riaditeľa včelárskej školy vo Viedni.
Svetový deň včiel je spojený s históriou Slovenska. Dátum 20. máj určila Organizácia spojených národov (OSN) na počesť narodenia Antona Janšu, zakladateľa moderného včelárstva, ktorého Mária Terézia vymenovala za prvého riaditeľa včelárskej školy vo Viedni. Slovenskí včelári tento deň nielen oslavujú, ale tradične upozorňujú aj na riziká, ktoré včely a ďalšie opeľovače ohrozujú. Včelárstvu sa na Slovensku venuje okolo vyše 20 000 včelárov, v celej Európe sa tomuto sektoru poľnohospodárstva venuje okolo 1 milióna obyvateľov .
Včelárstvo je neodmysliteľnou súčasťou výučby a výskumu aj na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Róbert Chlebo z Ústavu chovu zvierat v poslednom období reprezentoval našu univerzitu na viacerých významných medzinárodných odborných včelárskych podujatiach. V septembri 2023 mu bol na svetovom včelárskom kongrese Apimondie v čílskom Santiagu predĺžený mandát predsedu Regionálnej komisie pre Európu na obdobie ďalších 4 rokov. V októbri sa plenárnou prednáškou prezentoval na Medzinárodnom kongrese o trvalo udržateľnom včelárstve organizovanom dvoma nemeckými včelárskymi zväzmi a Nemeckým ministerstvom pôdohospodárstva v Drážďanoch. V tom istom mesiaci sa zúčastnil na pracovnom okrúhlom stole s názvom HarmHoney – zosúladenie metodík testovania medu za účelom detekcie falšovania v Spoločnom výskumnom pracovisku (Joint Research Centre) Európskej komisie v belgickom Geeli. Vo februári 2024 bol pozvaný na tri významné podujatia. Začiatkom februára 2024 sa zúčastnil Odbornej včelárskej konferencie „Veda v praxi“, organizovanej Prírodovedeckou univerzitou v Lubline v Poľsku, ktorej sa zúčastnilo vyše 700 včelárov. Nasledovalo plánovanie nových celoeurópskych výskumných aktivít na dvoch workshopoch medzinárodného vedeckého apidologického konzorcia COLOSS - pracovných skupín B-Rap a Monitoring v českom Olomouci. Prednáška zamestnanca FAPZ odznela aj na Celonárodnej včelárskej konferencii a výstave v rakúskom Welse. Nechýbajú samozrejme ani aktivity pre slovenských včelárov, naposledy to bola aprílová česko-slovenská apidologická konferencia BeeConnected 2024 v Košiciach, spojená s Národným podujatím európskeho projektu B-THENET, ktorého súčasťou je aj SPU. Naša univerzita tiež participuje na európskom projekte Insignia EU v ktorom sú včelstvá vo všetkých 27 krajinách EÚ využívané na biomonitoring životného prostredia. Včely sú indikátorom stavu životného prostredia a zabezpečujú opeľovanie väčšiny poľnohospodárskych plodín aj voľne rastúcich rastlín. Nájdime si preto pri príležitosti Medzinárodného dňa včiel chvíľku na to, aby sme vzdali hold týmto usilovným stvoreniam.