32. geologicko-pedologicko-botanické terénne cvičenie
22.10.2019V dňoch 17. až 20.10.2019 sa uskutočnilo, v nepretržitom slede, už 32. geologicko-pedologicko-botanické terénne cvičenie, ktoré zorganizovala Katedra pedológie a geológie v spolupráci s Katedrou environmentalistiky a biológie.
V dňoch 17. až 20.10.2019 sa uskutočnilo, v nepretržitom slede, už 32. geologicko-pedologicko-botanické terénne cvičenie, ktoré zorganizovala Katedra pedológie a geológie v spolupráci s Katedrou environmentalistiky a biológie. Terénne cvičenie bolo zamerané na overovanie teoretických vedomostí študentov, ktoré nadobudli počas doterajšieho štúdia na univerzite, priamo v praxi – v teréne.
Cvičenia sa zúčastnilo 47 študentov z FAPZ, FZKI, FBP a TF. Tradične sa k aktívnym študentom pridali aj niektorí absolventi našej univerzity, ktorí si takto pripomenuli bezstarostné a krásne roky štúdia na našej Alma Mater.
Toto jesenné terénne cvičenie bolo z hľadiska geologickej stavby Slovenska zamerané na tzv. jadrové pohoria. Prvý deň bol venovaný Starohorským vrchom na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier. Za krásneho slnečného počasia sme vyšľapali z dedinky Liptovské Revúce až na vrchol Zvolena nad Donovalmi. Odmenou pre nás boli neuveriteľné výhľady na polovicu Slovenska, nielen tých bližších častí, ale korunu všetkému nasadil výhľad na polovicu oblúka Vysokých Tatier od Kriváňa až po Slavkovský štít.
Druhý deň sme navštívili Vysoké Tatry. Počasie nám prialo a najmenšie veľhory sveta boli ako namaľované. Východiskom bolo Štrbské Pleso, kde sme sa rozdelili na niekoľko skupiniek v závislosti na schopnostiach, chuti a tematického zamerania. Cieľom boli Chata pod Soliskom a Predné Solisko, Popradské pleso, Sedlo pod Ostrvou, Vodopád Skok v Mlynickej doline, Capie pleso v závere Mlynickej doliny a vrcholovému družstvu sa podaril prechod z Mlynickej doliny cez Bystré sedlo do Furkotskej doliny s návratom na Štrbské Pleso.
Tretí deň sme venovali historickým pamiatkam. Navštívili sme celodrevený Artikulárny evanjelický kostol vo Svätom Kríži a nad Liptovskou Marou archeologickú lokalitu keltského osídlenia Havránok.
Celé podujatie bolo sprevádzané nadšením a zanietením účastníkov po praktických vedomostiach, ale aj radosťou zo spoznávania sa s novými spolužiakmi a vytvorením výbornej partie.