5-dňový kurz „Úvod do grafických modelov s aplikáciou v kvantitatívnej genetike a genomike“
28.06.2019Oddelenie pre doktorandské štúdium v oblasti živočíšnej výroby a potravinárstva Univerzity Padova (Taliansko) v spolupráci s Asociáciou pre živočíšnu výrobu a vedu (ASPA) usporiadali na pôde Katedry agronómie, prírodných zdrojov, zvierat a životného prostredia (DAFNAE) Univerzity Padova Oddelenie pre doktorandské štúdium v oblasti živočíšnej výroby a potravinárstva Univerzity Padova (Taliansko) v spolupráci s Asociáciou pre živočíšnu výrobu a vedu (ASPA) usporiadali na pôde Katedry agronómie, prírodných zdrojov, zvierat a životného prostredia (DAFNAE) Univerzity Padova
Oddelenie pre doktorandské štúdium v oblasti živočíšnej výroby a potravinárstva Univerzity Padova (Taliansko) v spolupráci s Asociáciou pre živočíšnu výrobu a vedu (ASPA) usporiadali na pôde Katedry agronómie, prírodných zdrojov, zvierat a životného prostredia (DAFNAE) Univerzity Padova v dňoch 3. - 7. júna 2019 krátky 5-dňový kurz. Kurz organizoval prof. Alessio Cecchinato, ktorý v rámci praktickej aj teoretickej výučby pozval dvoch exkluzívnych lektorov:
Prof. Guilheme J. M. Rosa, University of Wisconsin – Madison
Dr. Francisco Peῆagaricano, University of Florida – Gainesville
Kurz bol určený doktorandom, post-doktorandom, mladým ako aj vedúcim výskumným pracovníkom a vyučujúcim s cieľom osvojenia si metodológie grafických modelov – analýz súborov dát, umožňujúcich sledovanie vzájomne prepojených komponentov v komplexných systémoch.
Prof. Radovan Kasarda a Ing. Nina Moravčíková sa zúčastnili kurzu najmä s cieľom ďalšieho progresu v oblasti analýz genomických dát s podporou projektov APVV-14-0054 a APVV-17-0060. Do kurzu sme sa zapojili aj v rámci konzorcia ASD, ktorého cieľom je nielen organizovanie výročných stretnutí (tento rok v Prahe ČR), ale aj vzájomná spolupráca a zdieľanie vedomostí.
V genetike a genomike môžu byť grafické modely využité na štúdium rekurzívnych a simultánnych vzťahov medzi fenotypmi, alebo na hodnotenie vzájomných prepojení na úrovni gén-fenotyp. Tieto modely ako také ponúkajú nové možnosti najmä v oblasti interpretácie vzťahov medzi premennými cez nové nástroje, akými sú napr. bayesovské siete a modely štrukturálnych rovníc, ktoré sú rovnako dobre aplikovateľné aj v kvantitatívnej genetike a genomike (MAS, QTL, GWAS).
Kurzu sa okrem študentov a vedeckých pracovníkov z domácich univerzít zúčastnili aj študenti a pedagógovia z viacerých krajín EU, Mexika a Brazílie.