23. geologicko-pedologicko-botanické terénne cvičenie po lokalitách Slovenska
07.05.2015Katedra pedológie a geológie, v spolupráci s Katedrou botaniky, zorganizovala v dňoch 30.4.-3.5.2015 ďalšie terénne cvičenie po lokalitách Slovenska
Katedra pedológie a geológie, v spolupráci s Katedrou botaniky, zorganizovala v dňoch 30.4.-3.5.2015 ďalšie terénne cvičenie po lokalitách Slovenska. Toto, v poradí už 23-tie, bolo zamerané najmä na Jadrové pohoria, teda na najstaršie oblasti našej republiky. „Výprave“ prialo aj počasie, takže sa nám ponúkli nezabudnuteľné výhľady z druhého najvyššieho vrchu vo Veľkej Fatre – Krížnej. Ako na dlani sme mali celú Veľkú Fatru a v diaľke sa črtali oba Rozsutce Malej Fatry, Martinské hole, Veľký Choč a aj začiatok hrebeňa Západných Tatier, rovnako ako aj Kremnické vrchy a časť hrebeňa Nízkych Tatier a mohutná kaldera vulkánu Poľany.
V ďalšom programe sme výhľady do diaľky zamenili za tiesňavu Prosieckej doliny, kde najmä „Vráta“, rebríky a reťaze horného konca tiesňavy vyvolávali pocit nepatrnosti, až bezmocnosti človeka pred výtvormi prírody.
Čas sme si však našli aj na kultúrno-spoločenské vyžitie a taktiež aj na športovú udalosť, počas ktorej určite aj intenzita nášho fandenia pomohla víťazstvu našich hokejistov na MS.
... a teraz už žijeme v radostnom očakávaní jesenného terénneho cvičenia ...
doc. Ing. Juraj Chlpík, PhD.