32.ročník medzinárodného filmového festivalu Agrofilm 2016 slávnostne otvorený

napísal (počet komentárov: 0)

Slávnostným otvorením v Lužiankach začal 3. októbra 32. ročník Medzinárodného filmového festivalu Agrofilm 2016. Na otvorenie prijal pozvanie aj rektor SPU Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., predstavitelia a zástupcovia fakúlt. 

Festival je venovaný dokumentárnym  filmom o poľnohospodárstve, potravinárstve, rozvoji regiónov a udržaní života na vidieku. Filmári na tento ročník prihlásili 114 filmov z 24 krajín.

Organizátori pripravili aj veľké množstvo sprievodných podujatí. Návštevníci budú mať  k dispozícii ochutnávky potravín spojené s prednáškami o ich kvalite, farmárske trhy a multimediálne diskusie.

Domovským stánkom festivalu je Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) Nitra a jeho Výskumný ústav živočíšnej výroby. Premietať sa bude v jeho hlavnej sále v Lužiankach. Množstvo filmov čaká na svojich divákov aj na troch univerzitách - na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a na Technickej univerzite vo Zvolene. Univerzitné premietania sú doplnené o diskusie. Tradične je streda venovaná  multimediálnej diskusii. Do hľadiska  NPPC v Lužiankach organizátori pozvali chovateľov  mliekových plemien kráv z celého Slovenska. Premietnu im film, ktorý mapuje súčasný stav a perspektívy dojníc na Slovensku. Tí, ktorí vo filme účinkovali, sa postavia pred publikum a budú odpovedať na otázky divákov. Diskutovať sa bude aj na SPU v Klube poľnohospodárskych odborníkov a na konferencii Vidiek žije. Agrofilm pokračuje vo svojej ceste za divákmi a tak aj tento rok bude možné pozrieť si množstvo  filmov v komforte multikina Obchodného centra Mlyny v Nitre. Organizátori festivalu pripravili pre návštevníkov OC Mlyny aj ochutnávky zdravých slovenských potravín spolu s prednáškami  vedeckých pracovníkov o tom, ako si vybrať na svoj stôl to najlepšie. V piatok 7. októbra si slávnostne prevezmú ocenenia autori najlepších tohtoročných filmov.  RTVS pripravila prekvapenie a víťazný film festivalu mimoriadne premietne v sobotu 8. októbra večer na Dvojke.

Tento ročník je výnimočný tým, že sa festival predĺži až do soboty, na ktorú je pripravený Galaprogram „7 pôžitkov“, farmárske trhy a živé vysielanie Farmárskej revue na dvojke RTVS o 13.40 hod. V rámci vysielania sa môžete stretnúť s  profesorom Ivanom Hričovským, ktorý vám bude odpovedať na otázky nielen cez obrazovku ale aj naživo. Nestor slovenského mliekarstva Karol Herian vám zas ponúkne svoje recepty na domácu výrobu  syrov.  Výskumníci  z VÚŽV  Nitra  vám  povedia  o kvalite  domácich  produktov.

Pozvánka na AGROFILM v priestoroch SPU v Nitre:  http://www.uniag.sk/sk/oznamy-reader/items/pozvanka-na-agrofilm-v-priestoroch-spu-v-nitre/

Program Agrofilmu 2016 nájdete na: www.agrofilm.sk

Späť