K prvému tohtoročnému medobraniu prispeli aj kvety v areáli našej zelenej univerzity
21.06.2022Na okraji ovocného sadu v areáli Botanickej záhrady SPU sa nachádza univerzitná včelnica. Okolitá výsadba zabezpečuje včelstvám pestrú a vyrovnanú znášku nektáru a peľu počas celej včelárskej sezóny, ktorá zvyčajne trvá od marca do septembra.
Na okraji ovocného sadu v areáli Botanickej záhrady SPU sa nachádza univerzitná včelnica. Okolitá výsadba zabezpečuje včelstvám pestrú a vyrovnanú znášku nektáru a peľu počas celej včelárskej sezóny, ktorá zvyčajne trvá od marca do septembra. Vzorkovnica bola vybudovaná bola v roku 2010 a jej gestorom je Ústav chovu zvierat Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov. Ako sa darí univerzitným včelám a včelárom, na to sme sa spýtali doc. Róberta Chleba, PhD., ktorý gestoruje predmet včelárstvo.
„S budovaním školskej včelnice sa začalo v školskom roku 2009/2010,“ informoval doc. Chlebo. „Dovtedy slúžila na experimenty a praktickú výučbu včelnica umiestnená na Experimentálnej báze vtedajšej Katedry hydinárstva a malých hospodárskych zvierat FAPZ na Hospodárskej ulici. V roku 2010 bol vybraný pozemok v Botanickej záhrade, tak aby bolo zamedzené náhodnému kontaktu pracovníkov a návštevníkov univerzity s včelami a bodnutiu včelím žihadlom. V smere výletových dráh včelstiev je hustý živý plot, aby bol včely nútené udržiavať vyššie letové dráhy,“ vysvetlil.
Na včelnici sa udržujú početné stavy 20 až 25 včelstiev, umiestnené v nízkonastavkových úľoch typu Langstroth. K dispozícii sú dve unimobunky, z ktorých jedna slúži ako sklad včelárskeho inventáru, druhá ako medáreň. Do budúcnosti plánujú rozšíriť využitie včelnice ako školiaceho a výučbového zariadenia a postaviť včelín.
„Vytáčame zvyčajne dvakrát ročne, v jarnej znáške dominuje nektár z ovocných stromov, repky a agátu, v letnej znáške sa vyskytuje nektár z kvitnúcich zmesí okrasných a lúčnych rastlín, lipy, slnečnice, príp. facélie a pohánky,“ povedal doc. Chlebo. Záujemcovia si môžu med zakúpiť zvyčajne v druhej polovici roka na Katedre špeciálneho chovateľstva ÚCHZ.
Prvý tohtoročný med vytočili 23. mája. K prvému medobraniu prispela hlavne znáška z ovocných stromov, repky olejnej a množstva ďalších rastlín kvitnúcich v areáli našej zelenej univerzity a v okolí približne 5 kilometrov. Na vytáčaní medu a prehliadkach včelstiev sa podieľali zamestnanci z Ústavu chovu zvierat a Ústavu rastlinných a environmentálnych vied.
Podľa slov doc. Róberta Chleba, tohoročná včelárska sezóna vyzerá optimistickejšie v porovnaní s minuloročnou. V dôsledku výkyvov počasia vlani jarný med vôbec nevytáčali a včelstvá zásoby spotrebovali na vlastný rozvoj.