Medzinárodný projekt IOBBB pri FAPZ Botanický pôvod a kvalita včelích produktov
21.11.2024Autentickosť medu pozostáva z dvoch hlavných aspektov: pôvodu medu, ktorý zahŕňa botanický pôvod a zemepisnú provenienciu, a spôsob, akým bol med vyrobený, čo súvisí so zberom a spracovaním medu. Botanický pôvod sa vykonáva okrem iného aj tzv. melissopalynogickou analýzou. Metóda je založená na mikroskopickej identifikácii peľových zŕn z rastlinných druhov získaných z usadenín testovaných medov s ich následným overením podľa dôveryhodných databáz peľu. Na Slovensku nebola doteraz vytvorená národná databáza peľu a nie sú k dispozícií melysopalynologické laboratória. Spracovateľské spoločnosti a včelári zabezpečujú testovanie svojich medov na botanický pôvod v zahraničných inštitúciach.
Z uvedeného dôvodu inicioval riešiteľský kolektív z Ústavu rastlinných a environmentálnych vied - IOBBB pri Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov za aktívnej spolupráce výskumných, vzdelávacích inštitúcií a neziskových organizácií zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Ukrajiny, Moldavska a Srbska medzinárodný projekt „Vytvorenie regionálnej databázy morfológie peľových zŕn pre hodnotenie kvality včelích produktov“.
Cieľom projektu je vytvorenie intelektuálnych, inštitucionálnych, technických a organizačných kapacít medzinárodnej platformy pre prípravu a zriadenie Regionálnej databázy peľových zŕn pre kontrolu botanického a geografického pôvodu včelích produktov a to aj z dôvodu pripravovanej povinnosti v súlade Dokumentu 32024L1438 a Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1438 zo 14. mája 2024, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 2001/110/ES o mede.
V dňoch 7. – 8. novembra sa uskutočnilo prvé zasadnutie koordinačnej rady Projektu na SPU v Nitre za účasti zástupcov partnerov a garantov projektu. A dňa 9. novembra 2024 pripravil riešiteľský kolektív prvú medzinárodnú konferenciu pod názvom „Botanický pôvod a kvalita včelích produktov“ pre včelársku a ostanú verejnosť. Konferencia a sprievodná výstava výrobkov zo včelích produktov za účasti vyše 120 účastníkov sa konala v Kongresovom stredisku SPU v Nitre.
V odbornom programe prezentovali organizátori význam, ciele, aktivity, výstupy, časový harmonogram, praktické využitie, intelektuálne, finančné a organizačné zabezpečenie realizácie projektu zameraného na vytvorenie databázy morfologickej charakteristiky peľových zŕn, ktorá v podmienkach Slovenska nebola doteraz zriadená. Obsažnú a veľmi aktuálnu problematiku riešenú v projekte prezentoval vo svojom vystúpení doc. Ing. Ján Brindza, CSc., koordinátor projektu. Vo vystúpení zdôraznil význam vytvorenia databázy pre povinné testovanie vzoriek peľu, včelích peľových obnôžok a iných včelích produktov podľa pripravovanej Smernice EU v záujme obmedzenia ich falzifikácie pre spotrebiteľov.
V krátkej prezentácií predstavil riaditeľ pán Jozef Lojda históriu a súčasné činnosti najstaršieho Stredného odborného učilišťa včelárstva - Včelárske vzdelávacie centrum so sídlom Nasavrky, ktoré je oficiálnym partnerom hore uvedeného projektu.
V ďalšej časti konferencií prezentovali poznatky zo svojej činnosti účastníčky a členky Nadácie Ženy včelárky Ukrajiny. Prezidentka Nadácie pani doc. Leonora Adamchuk, DrSc. vo svojej prezentácií informovala účastníkov o činnostiach, ktoré vykonáva 48 členiek s rôznou profesiou a odborným zameraním (univerzitné výskumníčky a učitelia, právničky, lekárky, pracovníčky farmaceutických, kozmetických a iných spoločností a iné) tohto subjektu. Ich činnosť je veľmi rozmanitá v oblasti vzdelávania, výskumu, medzinárodných aktivít a hlavne pri uchovaní a obnove včelárstva vo vojnou zničených regiónoch a mikroregiónoch ženami včelárkami s cieľom zabezpečenia opeľovacieho procesu a produkcie medu.
Účastníkov konferencie svojim obsahom významne zaujali prezentácie o súčasnom stave včelárstva a produkcie medu na Ukrajine (doc. Mgr. D. Lisohurská, PhD.), vplyv včelích produktov na mentálny a fyzický stav človeka (Mgr. S. Volynets), liečba včiel bez zhoršenia kvality ich produktov (Mgr. O. Yevtushenko, PhD.). V závere prezentovala ukážky zo svojej umeleckej dielne pani Mgr. Natalia Poturai , ktorá je svetoznáma výrobou originálnych sviečok z prírodného vosku.
Všetky prezentované prednášky budú pre verejnosť k dispozícií na web stránke projektu https://rpl.uniag.sk/
Významnou súčasťou medzinárodnej konferencie bola aj výstava vyše 200 originálnych výživových doplnkov, medovín, nealkoholických nápojov, farmaceutických, kozmetických a iných spotrebných výrobkov vyrobených zo včelích produktov z majstrovských dielní žien – včelárok pod názvom „Unikátne včely a jedinečné ženy – včelárky s láskou pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality nášho života“.