Nová akcia COST v oblasti fenomiky zvierat: "Európska sieť pre fenomiku hospodárskych zvierat - EU-LI-PHE"
03.10.2023Dňa 27. septembra 2023 sa v priestoroch kancelárie COST v Bruseli konalo prvé zasadnutie riadiaceho výboru (MC) akcie COST CA22112 "Európska sieť pre fenomiku hospodárskych zvierat (EU-LI-PHE)" (https://www.cost.eu/actions/CA22112/). Tým sa začala činnosť tejto akcie, ktorú združenie COST schválilo na štvorročné obdobie financovania (2023 - 2027) v máji tohto roku.
Dňa 27. septembra 2023 sa v priestoroch kancelárie COST v Bruseli konalo prvé zasadnutie riadiaceho výboru (MC) akcie COST CA22112 "Európska sieť pre fenomiku hospodárskych zvierat (EU-LI-PHE)" (https://www.cost.eu/actions/CA22112/). Tým sa začala činnosť tejto akcie, ktorú združenie COST schválilo na štvorročné obdobie financovania (2023 - 2027) v máji tohto roku.
EU-LI-PHE je zameraná na tému fenomiky hospodárskych zvierat, ktorá predstavuje súbor metodík a technológií na získavanie, analýzu a využívanie vysokorozmerných fenotypových údajov (vrátane fyzikálnych aj molekulárnych fenotypov) cieľových druhov hospodárskych zvierat. Akcia bude podporovať vývoj, integráciu, organizáciu a praktickú implementáciu technológií, nástrojov, metód, prístupov, modelov, odborných znalostí a zdrojov užitočných na skenovanie a interpretáciu fenómu zvierat. Tým sa pripraví pôda pre nové vedecké poznatky a aplikácie v odvetviach živočíšnej výroby.
EU-LI-PHE je rozdelená do piatich pracovných skupín (WG): Technológie fenotypizácie (WG1); Integrácia genómu do fenómu (WG2); Výpočtové zdroje a metodiky na analýzu údajov (WG3); Ekonomický vplyv, predpisy, politiky a spoločnosť (WG4); Zapojenie zainteresovaných subjektov, komunikácia a diseminácia (WG5) (https://www.cost.eu/actions/CA22112/).
Úvodné stretnutie podnietilo plodnú a úspešnú diskusiu medzi členmi riadiaceho výboru (MC) zastupujúcimi toto nové konzorcium, ktoré v súčasnosti tvorí 33 členských krajín COST vrátane 18 inkluzívnych krajín (ITC). Členovia MC zvolili za koordinátora projektu prof. Lucu Fontanesiho z Univerzity v Bologni (Taliansko), ako aj jeho zástupcu, prof. Tomasa Nortona z Katholieke Universitet Leuven (Belgicko), zatiaľ čo Fondazione Alma Mater z Univerzity v Bologni bola zvolená za inštitúciu, ktorá je držiteľom grantu. Medzi ďalšie zvolené vedúce pozície patria vedúci a zástupcovia vedúcich pracovných skupín, ako aj koordinátor vedeckej komunikácie, koordinátor udeľovania grantov a koordinátor školení. Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre a Slovensko zastupuje v riadiacom výbore prof. Ing. Radovan Kasarda, PhD. a doc. Ing. Nina Moravčíková, PhD. z fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov.
Akcia má osem špecifických cieľov v oblasti koordinácie výskumu a štyri základné ciele v oblasti budovania kapacít, ktoré vyplývajú z politiky COST, založenej na inkluzívnosti, so špecifickými aktivitami zameranými na zapojenie mladých výskumníkov a inovátorov (YRI) a vedcov z krajín s menej intenzívnym výskumom.
K činnosti pracovnej skupiny môžu prispieť zainteresovaní vedci a zástupcovia zainteresovaných strán zo všetkých krajín sveta.
Formulár žiadosti o členstvo v pracovných skupinách je k dispozícii na akčnom portáli: https://www.cost.eu/actions/CA22112/ - prejdite na stránku Pracovné skupiny a členstvo.
Pre viac informácií môžete kontaktovať koordinátora projektu (luca.fontanesi@unibo.it) a zástupcu koordinátora (tomas.norton@kuleuven.be).