Nový projekt IOBBB ÚREV FAPZ Databáza peľu pre identifikáciu botanického pôvodu včelích produktov
21.11.2024Kolektív Ústavu rastlinných a environmentálnych vied pri Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov pripravil v rámci medzinárodnej siete AgroBioNet za aktívnej spolupráce 12 výskumných a vzdelávacích inštitúcií zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Ukrajiny, Moldavska a Srbska ako partnerov a garantov medzinárodný projekt „Vytvorenie regionálnej databázy morfológie peľových zŕn pre hodnotenie kvality včelích produktov“. Základnú finančnú podporu pre riešenie projektu schválila v konkurznom konaní Agentúra pre Medzinárodný vyšehradský fond pod číslom 22420139 na obdobie rokov 2024-2026. Koordinátorom projektu je doc. Ing. Ján Brindza, CSc.
Cieľom projektu je vytvorenie intelektuálnych, inštitucionálnych, technických a organizačných kapacít medzinárodnej platformy pre prípravu a zriadenie Regionálnej databázy peľových zŕn pre kontrolu botanického a geografického pôvodu včelích produktov a to aj z dôvodu pripravovanej povinnosti v súlade Dokument 32024L1438 Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1438 zo 14. mája 2024, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 2001/110/ES o mede.
V dňoch 7.-8. novembra 2024 sa konalo na pôde SPU v Nitre prvé zasadnutie Koordinačnej rady Projektu za účasti 47 zástupcov projektových partnerov a expertov z hore uvedených krajín.
Rokovanie koordinačnej rady otvoril za Fakultu agrobiológie a potravinových zdrojov prodekan pán prof. Ing. Radovan Kasarda, PhD. Za Slovenský zväz včelárov zo sídlom v Bratislave, ktorý je tiež oficiálnym projektovým partnerom za Slovensko pozdravil účastníkov rokovania pán Ing. Pavel Fiľo, predseda SZV.
V prvej časti rokovania boli prerokované ciele, aktivity, výstupy, časový harmonogram, intelektuálne, finančné a organizačné zabezpečenie realizácie Projektu. Riešenie projektu sa tiež zabezpečí v systéme otvorenej vedy s aktívnym zapojením dobrovoľných včelárov a ostatných zástupcov z rôznych cieľových skupín do realizácie jednotlivých projektových aktivít.
V druhej časti rokovania boli konkrétne prerokované metodiky a pracovné postupy jednotlivých aktivít, základná štruktúra databázy peľových zŕn, e-prostredie, technické a intelektuálne podmienky; aktivity pri príprave a spracovaní číselných, textových a obrazových údajov, podmienky využívania vytvorenej databázy, autorské práva, zabezpečenie a financovanie aktivít po ukončení projektu, publikačné aktivity a iné praktické aktivity súvisiace s projektom s rozsiahlou diskusiou.
Rokovanie Koordinačnej rady vyvrcholilo konaním medzinárodnej konferencie pre včelársku a ostatnú verejnosť dňa 9. novembra 2024 v spolupráci so SZV pod názvom „Botanický pôvod a kvalita včelích produktov“ doplnenú o unikátnu výstavu potravinových a ostatných výrobkov zo včelích produktov pod názvom „Unikátne včely a jedinečné ženy včelárky pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života“, ktorú pripravili vo svojich dielňach šikovné majsterky z Nadácie Ženy Včelárky z Ukrajiny v kongresovom centre A. Bernoláka pri SPU v Nitre.