Prax študentov v teréne
03.07.2020Katedra pedológie a geológie, v spolupráci s Katedrou environmentalistiky a biológie, zorganizovala v dňoch 25. až 28.6.2020 „Prax študentov v teréne“
Katedra pedológie a geológie, v spolupráci s Katedrou environmentalistiky a biológie, zorganizovala v dňoch 25. až 28.6.2020 „Prax študentov v teréne“, ktorá sa uskutočnila v nepretržitom slede už 33-tí krát - od začiatku v roku 2003. Prax študentov bola zameraná na overovanie teoretických vedomostí, ktoré študenti nadobudli počas doterajšieho štúdia na univerzite, priamo v teréne. Veď nie nadarmo sa hovorí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť ...
Praxe sa zúčastnilo 52 študentov z FAPZ, FZKI, FBP a TF. Tradične sa k aktívnym študentom pridali aj niektorí absolventi našej univerzity, ktorí si takto pripomenuli bezstarostné a krásne roky štúdia na našej Alma Mater.
Táto jarná prax bola zameraná - z hľadiska geologickej stavby Slovenska, pôdnych typov a vegetácie - na tzv. jadrové pohoria. Prvý deň bol venovaný Veľkej Fatre. Za krásneho slnečného počasia sme vystúpali z dedinky Staré Hory až na vrchol Majerovej skaly na začiatku hrebeňa Veľkej Fatry. Výstup bol veľmi náročný, lebo na veľmi krátkom úseku sme prekonávali prevýšenie takmer 900 m. Odmenou pre nás boli neuveriteľné výhľady na takmer polovicu Slovenska.
Druhý deň sme navštívili Západné Tatry. Počasie nám prialo a tak celá výprava v pohode vyšľapala v Žiarskej doline na Žiarsku chatu. Po občerstvení sme sa rozdelili na dve skupiny. Jedna sa pomaličky vrátila do ústia Žiarskej doliny k autobusu a tá druhá sa vydala na hrebeň Západných Tatier. Vystúpali sme až pod Ostrý Roháč, do Žiarskeho sedla a odtiaľ sme sa druhou stranou hrebeňa spúšťali do Jamníckej doliny, až do jej ústia, kde nás prišiel vyzdvihnúť autobus. Celý prechod z jednej strany hrebeňa na druhú nám trval viac ako 7 hodín, bol mimoriadne dlhý a náročný, s prevýšením takmer 1.100 m. Dal nám poriadne zabrať, ale odmenou boli nádherné výhľady zo Žiarskeho sedla na polovicu hrebeňa „Roháčov, na priľahlú časť Vysokých Tatier, a najmä, na úžasne modelované ľadovcové kotle, ktoré sa v priebehu tisícich rokov vytvorili v tomto prekrásnom prostredí.
Tretí deň sme venovali prehliadke Areálu vodných športov v Liptovskom Mikuláši. Mali sme možnosť zblízka si pozrieť „divokú vodu“, na ktorej trénovali aj naši olympijský víťazi – Michal Martikán a Elena Kaliská.
Korunou celého podujatia bola večerná návšteva pani rektorky našej univerzity, ktorá s nami strávila niekoľko hodín. Študenti sa jej predviedli v ovládaní ľudového folklóru, ale aj pri dodržiavaní niektorých nepísaných tradícií a zvyklostí, ktorými sa toto naše podujatie vyznačuje.
Celá akcia bola sprevádzaná nadšením a zanietením účastníkov po praktických vedomostiach, ale aj radosťou zo spoznávania sa s novými spolužiakmi a vytvorením výbornej partie.