Putovná medzinárodná konferencia doputovala
09.11.2020V rámci výskumnej, vzdelávacej a inej činnosti zriadenej medzinárodnej siete AgroBioNet inicioval Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti edukačný medzinárodný projekt SaveBees „Zachráňme ohrozené včely a opeľovače pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života“
Putovná medzinárodná konferencia doputovala
V rámci výskumnej, vzdelávacej a inej činnosti zriadenej medzinárodnej siete AgroBioNet inicioval Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti edukačný medzinárodný projekt SaveBees „Zachráňme ohrozené včely a opeľovače pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života“, ktorého realizáciu finančne podporil Medzinárodný vyšehradský fond schválením finančného grantu. Projekt sa realizoval za aktívnej spolupráce 12 výskumných a vzdelávacích inštitúcií v pôsobení 6 projektových partnerov a 4 národných koordinátorov z Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Arménska, Moldavska, Srbska a Slovenského zväzu včelárov.
Cieľom konferencie bolo vytvorenie intelektuálnych a inštitucionálnych kapacít na medzinárodnej platforme pre aktívnejšie zvyšovanie vzdelávania a poradenstva profesionálnych a začínajúcich včelárov, rozširovanie poznatkov verejnosti pre záchranu udržateľného využívania ohrozených opeľovačov, včiel, včelích produktov a ich služieb pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života. Základnou činnosťou v projekte bola príprava a zorganizovanie v rámci jednej konferencie 4 samostatné a tematický orientované sekcie v podstate ako samostatné medzinárodné konferencie. Z uvedeného dôvodu bola konferencia označovaná ako „putovná konferencia“ .
Prvú odbornú sekciu konferencie „ Zber, hodnotenie, a využívanie včelích peľových obnôžok a pergy“ zorganizoval Inštitút dňa 13. septembra 2019 za prítomnosti 138 včelárov a ostatných účastníkov v Kongresovom stredisku SPU v Nitre s prezentáciou prvých 15 špeciálne pripravených prednášok. Druhá odborná sekcia konferencie k problematike ekológie a zdravotného stavu včiel sa uskutočnila 5. novembra 2019 v Moldavsku. Tretia sekcia k problematike apiterapie sa uskutoční vo februári 2020 v Kyjeve a štvrtá sekcia k problematike využitia včelích produktov vo výžive človeka sa uskutoční v Jerevane začiatkom mája 2020. Projekt a realizovaná putovná medzinárodná konferencia je príspevkom SPU, Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov a ostatných spolupracujúcich inštitúcií na podporu Svetového dňa včiel (20. mája) vyhláseného OSN.
IOBBB FAPZ
Conference program Bee Products in Food 30.10.2020