Rektor SPU odovzdal dekrét o priznaní kvalifikačného stupňa IIa výskumnej pracovníčke FAPZ
18.01.2018Komisia Slovenskej akadémie vied pre posudzovanie vedeckej kvalifikácie zamestnancov podľa príslušného zákona o výchove nových vedeckých pracovníkov a ďalšom zvyšovaní kvalifikácie vedeckých pracovníkov na návrh Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre
Komisia Slovenskej akadémie vied pre posudzovanie vedeckej kvalifikácie zamestnancov podľa príslušného zákona o výchove nových vedeckých pracovníkov a ďalšom zvyšovaní kvalifikácie vedeckých pracovníkov na návrh Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre priznala 13. decembra 2017 vedecký kvalifikačný stupeň IIa v odbore Prírodné vedy – Biologické vedy vedeckej tajomníčke Výskumného centra AgroBioTech SPU v Nitre Dr. Oksane Sytar, PhD., technickej a výskumnej pracovníčke Katedry fyziológie rastlín FAPZ.
Dekrét o priznaní vedeckého kvalifikačného stupňa IIa odovzdal Dr. Oksane Sytar 15. januára rektor SPU Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD. Poprial jej veľa úspechov v profesionálnom pôsobení, vo výskume, publikačnej činnosti ako aj pri zviditeľňovaní pracoviska a celej univerzity. "Priznanie vedeckého kvalifikačného stupňa IIa považujem za medzistupeň vo vašej práci a verím, že budete aj ďalej napĺňať svoje vedecké ambície. Je to motivujúce a inšpiratívne aj pre ostatných mladých vedeckých pracovníkov, doktorandov a postdoktorandov, ktorých máte vo svojich tímoch," povedal rektor. Na slávnostnom stretnutí bol prítomný aj prorektor SPU pre vedu a výskum prof. Ing. Ján Gaduš, PhD., riaditeľka Výskumného centra AgroBioTech SPU v Nitre doc. Ing. Tatiana Bojňanská, PhD., a vedúca Katedry fyziológie rastlín FAPZ doc. Ing. Katarína Olšovská, PhD.
Dr. Oksana Sytar (Katedra fyziológie rastlín FAPZ) vo svojej výskumnej práci rozvíja problematiku fenotypovania rastlín metódou hyperspektrálnych analýz v kombinácii s biochemickými metódami stanovenia biologicky aktívnych látok v rastlinách. Pri riešení komplexu otázok z oblasti biochémie a fenomiky používa širokú škálu techník na biologickej, biochemickej a molekulárnej úrovni, ako aj nástrojov pre počítačové modelovanie. biochemickej a molekulárnej úrovni, ako aj nástrojov pre počítačové modelovanie. Táto skutočnosť sa odráža v jej publikačnej činnosti s množstvom spoluautorov, čo je dôkazom schopnosti spolupracovať s vedcami z rôznych oblastí a krajín pri riešení špecifických vedeckých problémov v oblasti agrobiológie a agrobiotechnológií. V posledných rokoch viedla ako hlavná výskumná pracovníčka dva úspešné medzinárodné bilaterálne nemecko-ukrajinské projekty založené spoločnosťou Deutsche Forschungsgemeinschaft, DFG (Bonn, Nemecko) a v súčasnosti je riešiteľkou bilaterálneho francúzsko-slovenského projektu (APVV), čo naznačuje potenciál pre rozvoj neformálnych zahraničných vzťahov s partnermi.