Téma fotosyntézy je atraktívna aj pre našich zahraničných partnerov
22.11.2017Porozumenie tomu, ako budú zmeny klímy a klimatické extrémy pôsobiť na rastlinné ekosystémy, ako pomôcť poľnohospodárskym druhom rastlín, ale aj prírode ako celku, bude v najbližších desaťročiach veľmi dôležité.
Porozumenie tomu, ako budú zmeny klímy a klimatické extrémy pôsobiť na rastlinné ekosystémy, ako pomôcť poľnohospodárskym druhom rastlín, ale aj prírode ako celku, bude v najbližších desaťročiach veľmi dôležité.
Kým však dospejeme k tomu, že človek sa bude správať k prírode nielen ako k zdroju bohatstva, ale života, v mnohých výskumných témach bude treba uskutočňovať komplexnejší a intenzívnejší výskum a rýchlejšie si vymieňať ucelené vedecké informácie. Jednou z najefektívnejších foriem je vytváranie funkčných partnerstiev so zahraničnými partnermi. Výskum fotosyntézy má svoje čaro. V minulosti veľakrát priniesol poznatky, ktoré umožnili vytvoriť moderné, výkonné kultivary a významne zlepšiť produktivitu poľnohospodárskych rastlín. Keďže klimatické zmeny a pôsobenie klimatických extrémov majú v posledných obdobiach aj v našich poľnohospodárskych oblastiach negatívny vplyv na rastlinnú produkciu, zvyšovanie produkčného potenciálu a zlepšovanie stability úrod sú stálou výzvou pre výskum. Šľachtiteľské programy využívané na výber genotypov tolerantných na stresy nemôžu byť efektívne bez základného pochopenia fyziologických mechanizmov tolerancie na stresy a adaptability fotosyntetického aparátu plodín na vysokú teplotu často sprevádzaných nedostatkom vody alebo salinitou. Technologický pokrok a nové výskumné možnosti prinášajú teoretické poznatky, ktoré sa bezprostredne využívajú v aplikovanom výskume, s cieľom zvyšovať a zefektívňovať rastlinnú produkciu. Je veľmi potešujúce, že výskum fotosyntézy je na SPU v Nitre témou, ktorá je príťažlivá pre zahraničných partnerov nielen v rámci riešenia bilaterálnych projektov. Záujem o spoločnú prácu prejavujú aj noví partneri, ktorí k nám prichádzajú študovať metódy fotosyntézy a uskutočňovať spoločné experimenty na rôznych plodinách. V letných mesiacoch sa v laboratóriách postupne vystriedali: Dr. Lorenzo Ferroni z Univerzity Ferrara z Talianska, Dr. Anshu Rastogi z Univerzity v Poznani v Poľsku, Dr. Sonia Mbarki z Tuniska, prof. Katsuhiro Shiratake z Univerzity Nagoya v Japonsku, prof. Xinghong Yang z Poľnohospodárskej univerzity v Tianjine v Číne. O spoluprácu tiež prejavili záujem kolegovia z Indie, Srbska, Azerbajdžanu, Iránu, ako aj predkladatelia COST projektu „European Network for Utilization of Photosynthesis Research in Industry and Agriculture“. To je dôkazom toho, že výskum fotosyntézy má perspektívy.