Terénne cvičenie zo Všeobecnej zootechniky
02.11.2022V termíne 26.-27.102022 sa na Ústave výživy a genomiky sa uskutočnilo terénne cvičenie na školskom podniku VPP Kolíňany, farma Oponice zo Všeobecnej zootechniky, ktorého sa zúčastnilo 49 študentov odborov VSP, HIP a UPR
V termíne 26.-27.októbra 2022 sa na Ústave výživy a genomiky sa uskutočnilo terénne cvičenie na školskom podniku VPP Kolíňany, farma Oponice zo Všeobecnej zootechniky, ktorého sa zúčastnilo 49 študentov odborov VSP, HIP a UPR.
Cieľom cvičenia v priestoroch farmy bola teoretická a praktická časť. V úvodnej teoretickej časti cvičenia prof. Ing. Radovan Kasarda, PhD. uviedol základné a praktické informácie o vzájomnom vzťahu medzi zvieraťom (dojnicou), jeho chovateľským prostredím a následným vplyvom na produkčné a reprodukčné ukazovatele. V rámci teoretickej časti bol tiež popis zhodnotenia maštaľného prostredia, možnosti zlepšenia, vyššej produkcie mlieka a zlepšenia ekonomiky chovu. Základom bolo vysvetliť študentom, že pozorovaním tzv. UNO (nekvalifikované - dôležite - pozorovanie) môžu jednoducho zhodnotiť pozorovaním či je zviera zdravé a aké je chovateľské prostredie, pričom si môže položiť otázky: „čo vidím“, „prečo je to tak“, „čo môže byť príčinou“.
Praktická časť bola zameraná na hodnotenie chovu realizovanom na osi a to: krmivo-voda-svetlo-priestor-oddych-vzduch a to na maštaľ, jednotlivé skupiny kráv a individuálne hodnotenie zovňajšku vybranej dojnice. Študenti boli rozdelení do skupín (po 4-5 študentov) a komisionálne zaznamenávali svoje pozorovania do vopred pripravených protokolov. Protokol pozostával z tzv. kravského diamantu, náčrtu oblasti tela a tiež jednotlivých časti a to: pozorovanie stáda z kŕmnej chodby, pozorovanie medzi kravami, pozorovanie z blízka a uvedenie vlastných záverov. Pri praktickej časti prebiehala diskusia a usmernenie k jednotlivým častiam protokolu medzi študentmi s vyučujúcimi, a to prof. Ing. R. Kasardom, PhD. a Ing. J. Bujkom, PhD. Popri subjektívnom zmyslovom hodnotení, boli realizované ukážky objektívneho hodnotenia meraním palicovou a pásmovou mierou, spojené s odhadom živej hmotnosti ako aj koncept bezstresového merania a váženia kráv s použitím analýzy digitálnej fotografie a mobilnej aplikácie.
Čo študenti zistili a čo sa naučili zistíme na najbližšom stretnutí spojenom s prezentovaním záverov ich pozorovaní a diskusiou.