Vlaňajšia absolventka SPU Alena Považanová vedie výrobu Zvolenskej mliekarne
29.10.2024Minuloročná absolventka SPU v Nitre inžinierka Alena Považanová je vedúcou výroby v Zvolenskej mliekarni. Ako hovorí, moderný pracovný trh si vyžaduje nielen odborné teoretické vedomosti, ale aj praktické zručnosti. Buďte otvorení príležitostiam, radí študentom.
Čo pokladáte za rozhodujúce vo svojom profesionálnom úspechu u jedného z najznámejších slovenských výrobcov mliečnych výrobkov?
Podstatná je odbornosť a kreativita, schopnosť rozvíjať svoje pracovné zručnosti. To mi umožnilo štúdium na SPU v oblasti potravinárstva. Na prvom stupni štúdia som si zvolila študijný program výživa ľudí na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov, na druhom stupni bezpečnosť a kontrolu potravín na Fakulte biotechnológie a potravinárstva. Tieto dva populárne programy som skombinovala s jediným cieľom - získať čo najviac vedomostí a zručností z oblasti potravinárstva a uplatniť ich v praxi.
Na získanie všeobecných pracovných návykov je nevyhnutná odborná prax už počas štúdia. Aká bola vaša skúsenosť s praxou?
Prínosy praxe nie sú automatické, študent musí byť na ňu dobre pripravený, aby ju považoval za užitočnú. Pre mňa boli vstupenkou na trh Kariérne dni SPU, kde som sa zúčastnila na prednáškach jednotlivých firiem. Moja voľba, kde chcem absolvovať svoju odbornú prax, bola jednoznačná. Vybrala som si Zvolenskú mliekareň, oddelenie kvality, kde som následne o pár mesiacov neskôr dostala aj pracovnú ponuku. Nastúpila som tak do práce už počas štúdia na univerzite. Začínala som na pozícii koordinátorky výroby, čo bola viac-menej administratívna práca, ktorá zahŕňala systémové spotreby, inventúry, zoznamovala som sa s jednotlivými výrobnými procesmi a jej prepojením, s ostatnými oddeleniami a pracovala na úlohách s vedúcim výroby. Po roku som dostala možnosť posunúť sa na pozíciu vedúcej výroby, pred ktorou som mala a stále mám patričný rešpekt. V súčasnosti zastrešujem plánovanie, riadenie a koordinovanie výrobného tímu a výrobných procesov, vyhodnocovanie a zlepšovanie efektivity výroby a spolupracujem na plánovaní vzdelávania.
Čo je nosnou časťou vášho výrobného programu?
Prioritne sa zameriavame na výrobky s vyššou pridanou výživnou hodnotu, reflektujeme požiadavky trhu a zákazníka. Sústreďujeme sa hlavne na výrobu kyslomliečnych výrobkov, a to jogurtov. Nosnou časťou nášho výrobného programu sú smotanové jogurty. Mesačne vyrábame asi 1 800 ton jogurtov mesačne vrátane kyslej smotany a termizovaných výrobkov. Následne sú to mliečne nápoje v priemere okolo 700 ton a potom sušené mlieko a zmrzlina.
Aké množstvo mlieka denne v mliekarni spracovávate?
Denne spracúvame asi 150-tisíc litrov mlieka vrátane jeho spasterizovania a výroby hmôt.
Menia sa chute spotrebiteľa v posledných rokoch, čo sa týka napríklad jogurtov? Uprednostňuje zákazník nejakú príchuť, alebo sa zameriava najmä na najlacnejšie výrobky, ktoré sú na pultoch reťazcov v akcii?
Najpredávanejšie príchute sú už niekoľko rokov stále rovnaké, a to jahoda a čokoláda. Avšak zaznamenávame zvýšený predaj aj menej tradičných príchutí, ako je napríklad broskyňa, mango či kokos. Zákazník sa zameriava na cenu, takže počas akcií je predaj výrobkov výrazne vyšší.
Mliekarne sú nepochybne tvrdý biznis, čím ďalej je ťažie dostať na trh akúkoľvek novinku. Máte veľa nápadov, ako sa presadiť vo veľkých obchodných reťazcoch?
Presadiť novinku na trhu je veľmi náročné, najmä pri silnej konkurencii a veľkému portfóliu výrobkov na trhu. Zalistovanie výrobku v obchodnom reťazci je vecou obchodného rokovania, ale zároveň novinka musí mať aj pridanú hodnotu, benefit, ktorý zaujme nielen spotrebiteľa, ale aj samotný obchodný reťazec či obchod. Snažíme sa každý rok priniesť inovácie podľa aktuálnych trendov a podporiť výrobok, ktorý má budúcnosť. Taký, ktorý vieme stále vylepšovať a zároveň bol pre nás udržateľný.
Na aké novinky sa spotrebitelia môžu tešiť z dielne vašej mliekarne?
Práve sme rozšírili ponuku termizovaných výrobkov a naďalej pracujeme na nových projektoch. Budú prínosné pre spotrebiteľov a už teraz sa môžu tešiť na nové výrobky.
Plánujete investovať aj do modernizácie infraštruktúry, napríklad do nejakej novej výrobnej linky?
Ak chceme kontinuálne rásť, musíme vytvárať prostredie pre zvýšenie inovačného potenciálu firmy. Aj tento rok realizujeme viacero projektov na rozšírenie expedičného skladu, spúšťanie novej jogurtovej linky a linky na balenie vrecovaného sušeného mlieka, ktoré si sušíme.
Ktoré výrobky z produkcie vašej mliekarne vy osobne najviac obľubujete?
Mimoriadne rada mám grécke jogurty, najmä trstinový, ako aj kefírové jogurty. V letnom období zase naše zmrzliny, hlavne novinku - kokosovú zmrzlinu. Tento rok sa k mojím favoritom pridal aj proteínový čokoládový puding. Mliečne výrobky milujem už od detstva a zároveň je to pre mňa výborná odmena pri práci.
Vráťme sa ešte k univerzite. Našli ste nejaké prieniky pre spoluprácu s SPU?
Naša firma sa pravidelne zapája do projektu Kariérnych dní SPU, tento rok som sa na podujatí zúčastnila spolu s personálnou riaditeľkou Vierkou Zauškovou. Tiež poskytujeme študentom stáž v Zvolenskej mliekarni a konzultácie so záverečnými prácami. Zároveň spolupracujeme s univerzitou v prípade voľných pracovných pozícií alebo trainee programov pre absolventov.
Aké sú vaše profesionálne plány do budúcnosti?
Od prvého momentu som do práce nastúpila s veľkými očakávaniami a energiou, lebo robím to, čo ma baví. Keďže som len na začiatku svojej kariéry, stále sa učím od mojich kolegov, pracujem na zlepšovaní zručností v jednotlivých procesoch a komunikácie s ľuďmi. Tým sa neustále posúvam vpred. Mojím plánom je v tomto pokračovať a mať okolo seba profesionálny, úspešný a priateľský tím.
Čo by ste poradili našim študentom, ak sa chcú úspešne uplatniť na trhu práce?
Sektor potravinárstva je krásny v tom, že pracujeme so živým produktom, ktorý nám vždy prináša niečo nové. Výsledok našej práce má vysokú pridanú hodnotu v skvalitnení výživy pre spoločnosť. Na to, aby sme vo výrobe potravín boli sebestační, potrebujeme zručných a skúsených odborníkov. Takých, ktorí majú chuť učiť sa, pracovať a zveľaďovať poľnohospodársku a potravinársku výrobu. Po dokončení Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre máte vybudovaný pevný základ pre úspešné uplatnenie v praxi. Ostatné je už len o vašej trpezlivosti a záujme vytrvať a stať sa úspešným potravinárom v odbore, ktorý je vám najbližší. Buďte otvorení všetkým príležitostiam.