Workshopy včelárskych odborníkov na SPU
19.02.2018V dňoch 5. až 8. februára 2018 sa Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre stala dejiskom dvoch po sebe nasledujúcich workshopov medzinárodnej vedeckej včelárskej organizácie COLOSS.
V dňoch 5. až 8. februára 2018 sa Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre stala dejiskom dvoch po sebe nasledujúcich workshopov medzinárodnej vedeckej včelárskej organizácie COLOSS.
COLOSS je medzinárodná nezisková organizácia so sídlom vo švajčiarskom Berne, ktorá sa v celosvetovom meradle zameriava na zlepšovanie životných podmienok pre včely. Organizácia COLOSS bola do roku 2012 financovaná z európskeho projektu COST, keďže však išlo o veľmi úspešný projekt, účastníci sa dohodli na pokračovaní stretávania a riešenia jednotlivých problematík vo včelárstve aj naďalej. V súčasnosti má toto vedecké konzorcium vyše 1000 členov z 95 krajín sveta. Členmi asociácie sú odborníci z radov vedeckých pracovníkov, veterinárov, odborných poradcov a študentov.
Hlavnými cieľmi organizácie sú:
- Upozorňovanie na význam včiel a potrebu ich ochrany, spolupráca so zákonodarcami.
- Koordinácia medzinárodného apidologického výskumu, vrátane vývoja a harmonizácie štandardizovaných metodík.
- Popularizácia výsledkov včelárskej vedy a organizovanie školení včelárov.
- Podpora rodovej rovnosti a aktivít mladých vedcov zaujímajúcich sa o zlepšovanie životných podmienok pre včely.
Na dosiahnutie stanovených cieľov vytvorilo toto konzorcium tri hlavné tematické skupiny:
- Škodcovia a choroby (napr. klieštikovitosť a vírusy).
- Životné prostredie (napr. pesticídy a výživa).
- Šľachtenie a ochrana (napr. záchrana ohrozených genofondov a odolnosť voči chorobám).
Okrem toho organizácia COLOSS vytvára ďalšie pracovné skupiny na riešenie špecifických prioritných tém.
Jedným z najväčších úspechov tohto združenia je jedinečný projekt, ktorého cieľom je štandardizovať metódy včelárskeho výskumu – postupne sú publikované manuály pokrývajúce všetky oblasti apidologickej vedy. Projekt “COLOSS BEEBOOK” je rozdelený do troch zväzkov: Štandardné metódy výskumu včely medonosnej; Štandardné metódy skúmania škodcov a patogénov včely medonosnej a najnovšie sa spracúvajú Štandardné metódy pre výskum včelích produktov. Metodiky sú publikované jednotlivo v špeciálnych vydaniach vedeckého včelárskeho časopisu Journal of Apicultural Research, odkiaľ je ich možné zdarma stiahnuť, ale jednotlivé zväzky sú k dispozícii aj v tlačenej knižnej verzii.
Slovenská poľnohospodárska univerzita prostredníctvom národného koordinátora projektu COLOSS (doc. Ing. Róbert Chlebo, PhD.) sa aktívne zapája do viacerých kľúčových projektov tohto konzorcia, v súčasnosti sú plánované spoločné publikácie v pracovných skupinách "C.S.I.Pollen" a "Monitoring úhynov včelstiev".
" C.S.I.Pollen ", je pracovnou skupinou organizácie Coloss zameriavajúcou sa na vyhodnocovanie dostupnosti peľu pre výživu včelstiev, zapájajúc do monitoringu samotných včelárov v rôznych oblastiach Európy, viac informácii na http://www.coloss.org/c-s-i-pollen/.
V pracovnej skupine " Monitoring úhynov včelstiev " (http://www.coloss.org/colony-losses-monitoring/) zástupcovia zúčastnených krajín uskutočňujú každoročný dotazníkový prieskum u reprezentatívnej vzorky svojich včelárov s cieľom vyhodnotiť zimné úhyny včelstiev, porovnať získané údaje medzi krajinami a vyhodnotiť dáta s cieľom lepšieho pochopenia rizikových faktorov, ktoré sa na týchto zvýšených úhynoch podieľajú. Aby bolo možné získané údaje vzájomne porovnávať, bol vytvorený štandardizovaný včelársky dotazník, ktorý je v rámci tejto pracovnej skupiny každoročne vyhodnocovaný a upravovaný. Aktualizácia dotazníka pre nové monitorovacie obdobie zimy 2017/2018 pomocou nástroja na on-line dotazovanie LimeSurvey bola aj hlavným cieľom workshopu, ktorý sa konal v Nitre v dňoch 7. až 8. februára 2018. Okrem toho tu odzneli prezentácie o úhynoch včelstiev v jednotlivých krajinách a rôznych prístupoch ku interpretácii získaných výsledkov. Rozdiskutované boli tiež témy spoločných publikácií a ďalších aktivít tejto pracovnej skupiny.
Na seminári o monitoringu úhynov včelstiev v Nitre sa zúčastnilo 19 účastníkov z Rakúska, Dánska, Švédska, Anglicka, Škótska, Belgicka, Fínska, Slovinska, Slovenska, Ukrajiny, Maďarska, Českej republiky, Izraela, Macedónska, Švajčiarska a Talianska.
Ešte pred workshopom “monitorovacej” skupiny sa v Nitre v dňoch 5. až 6. februára 2018 uskutočnil iný workshop skupiny COLOSS , tentoraz išlo o pracovnú skupinu u”B-Rap” (http://www.coloss.org/b-rap-bridging-research-and-practice/). Zúčastnilo sa ho celkovo 13 včelárskych expertov z 11 európskych krajín. Hlavnou aktivitou tejto pracovnej skupiny je efektívne “premostenie” včelárskej vedy a praxe, popularizácia výsledkov včelárskeho výskumu a presadzovanie nových prístupov obhospodarovania včelstiev.
Okrem diskusií v rámci pracovných skupín účastníci workshopov využili aj možnosť večerných neformálnych stretnutí a navštívili známych slovenských producentov medoviny - spoločnosti Apimed, Včelco a Tomka, kde využili príležitosť zoznámiť sa s technológiou výroby tohto tradičného medového nápoja a ochutnať známe druhy medoviny, ocenené mnohými medzinárodnými oceneniami.
Koordinátorom workshopov v Nitre bola Katedra hydinártsva a malých hospodárskych zvierat pri Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov. Radi by sme poďakovali vedeniu Univerzity a Fakulty za vytvorenie vynikajúcich podmienok pre organizáciu týchto workshopov, ako aj Slovenskému zväzu včelárov za finančnú pomoc.