World Congress on Genetics Applied to Livestock Production (WCGALP), Rotterdam, Holandsko
12.07.2022V dňoch 3. až 8. júla 2022 sa v Holandskom Rotterdame konal po 12. krát Svetový genetický kongres zameraný na hospodárske zvieratá.
V dňoch 3. až 8. júla 2022 sa v Holandskom Rotterdame konal po 12. krát Svetový genetický kongres zameraný na hospodárske zvieratá.
Jedná sa o najväčšiu monotematickú udalosť v danej oblasti na svete, ktorá sa koná raz za 4 roky. Predchádzajúci kongres sa konal v novozélandskom Aucklande a nasledujúci sa bude konať v Madisone, Wisconsine v USA v roku 2026. Pre viac informácií si pozrite video pozvánku (https://www.youtube.com/watch?v=ddPD-A39zYM). Tento kongres je prominentnou konferenciou pre výskumníkov a odborníkov zaoberajúcich sa genetickým zlepšovaním hospodárskych zvierat. Delegáti z celého sveta sa každé štyri roky stretávajú, aby sa zúčastnili na vedeckom programe a nadviazali kontakty s kolegami. WCGALP (https://wcgalp.com/) je konferencia zameraná na výmenu poznatkov a interakciu v oblasti inovácií v genetike aplikovanej v živočíšnej výrobe, ktoré umožňujú šľachtenie zvierat, a ktoré umožňujú uspokojiť budúce potreby ľudstva naprieč celým reťazcom živočíšnej výroby. Šľachtenie zvierat sa opiera o výskum a vývoj ako dlhodobý záväzok plniť meniace sa požiadavky spotrebiteľov na zvýšenie efektívnosti produkcie potravinových zdrojov, zníženie environmentálnej stopy, minimalizáciu používania antibiotík a prispievanie k bezpečnosti potravín a k lepšiemu zdraviu a velfér hospodárskych zvierat. Program rokovania bol rozložený do piatich dní, v rámci ktorých prebiehalo súčasne 5 sekcií zameraných na rôzne oblasti genetiky a šľachtenia zvierat. Osobitnou kapitolou boli ranné plenárne prednášky, na ktorých sa prezentovali aktuálne poznatky a výzvy v oblastiach ako je využívanie genomickej selekcie v šľachtení a ochrane genetickej diverzity hospodárskych ako aj aplikácie v oblasti voľne žijúcich druhov zvierat, ktoré boli prepojené s panelovými diskusiami, kde boli konfrontované vedecké poznatky so zástupcami firiem, ktoré podnikajú v danej oblasti. V rámci kongresu bol jeden dopoludňajší blok venovaný vzdelávaniu v oblasti genetiky a šľachtenia zvierat, kde odzneli jednak príspevky o digitalizácii vzdelávania na univerzitách ako aj prenosu poznatkov prostredníctvom neformálneho vzdelávania do praxe a priblíženie sa k farmárom. Súčasťou danej sekcie bola aj panelová diskusia na tému zapojenia sa odborníkov z praxe do vzdelávania, v ktorej boli pozvanými zástupcovia významných firiem ako URUS Group (J. B. Cole), ABS Global (K. M. Olson), Genus-PIC (P. Knaap), ILRI (R. A. Mrode).
Na WCGALP zastupovali Slovensko a reprezentovali FAPZ, SPU v Nitre prof. Ing. Radovan Kasarda, PhD. a doc. Ing. Nina Moravčíková, PhD. Na konferencii odprezentovali výsledky v oblasti chovu spoločenských zvierat a to jednak v podobe súčasného stavu diverzity a budúceho šľachtenia tatranského duriča resp. dopadov dlhodobej selekcie na genetickú štruktúru československého vlčiaka. Prezentácie zaujali, o čom svedčila rozsiahla diskusia v auditóriu. V rámci WCGALP sa uskutočnila spoločná sekcia venovaná mladým vedeckým pracovníkom, ktorú spoluorganizovali EFFAB a FABRE-TP, konzorcium, ktorého sme ako univerzita členom. WCGALP nie je len miestom na formálne prezentácie ale priestor pre rôzne neformálne rokovania a pracovné stretnutia. Počas kongresu sa vymieňajú poznatky a komunikuje o inováciách v oblasti genetiky aplikovanej na živočíšnu výrobu.