Ústav agrochémie a pôdoznalectva vznikol rozdelením bývalého Ústavu agronomických vied na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov 1. septembra 2024. Je tvorený pracoviskom agrochémie a výživy rastlín, pracoviskom pedológie a geológie a pracoviskom ochrany rastlín. Úlohou Ústavu agrochémie a pôdoznalectva je prostredníctvom inovatívnych prístupov v oblasti vedy a výskumu zabezpečovať kvalitný vzdelávací proces a tak pružne reagovať na potreby poľnohospodárskej praxe v oblasti optimalizácie stavu pôdy, výživy, hnojenia a ochrany rastlín. Ústav agrochémie a pôdoznalectva je v rámci SR exkluzívne pracovisko z hľadiska determinácie, kvantifikácie a vyhodnocovania štruktúrneho stavu pôd, prvkového zloženia pôd a rastlinných materiálov, ktorého vyústením sú vysoko kvalitné a medzinárodne uznávané vedecké a odborné publikácie. Výskum ústavu je zameraný na hodnotenie fyzikálno-chemického stavu pôd, sekvestrácie uhlíka, sledovanie podmienok komplexnej výživy hlavných poľnohospodárskych plodín, zeleniny a ovocných stromov za účelom racionalizácie a optimalizácie výživy a hnojenia a na efektívne možnosti skúmania nových prostriedkov na ochranu rastlín. Výstupmi výskumnej činnosti ústavu sú metodické postupy a usmernenia v oblasti zlepšovania pôdnej štruktúry so zreteľom na ochranu pôdneho fondu, ekologicky a ekonomicky vhodnej aplikácie hnojív a prípravkov na ochranu rastlín so súčasným zachovaním resp. zvyšovaním pôdnej úrodnosti a dopestovaním produkcie v požadovanom množstve a kvalite.
Pedagogická činnosť
Ústav agrochémie a pôdoznalectva sa svojou špecializáciou významne podieľa na vytváraní odborného profilu absolventov širokého spektra študijných programov realizovaných na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre. Okrem študentov materskej fakulty zabezpečuje ústav výučbu aj v ďalších študijných programoch univerzity, predovšetkým na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva. V súčasnosti ústav garantuje študijný program Všeobecné poľnohospodárstvo a Udržateľné poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka na bakalárskom stupni štúdia, Udržateľné poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, Výživa a ochrana rastlín na inžinierskom stupni štúdia a programy Agrochémia a výživa rastlín a Všeobecná rastlinná produkcia na doktorandskom stupni štúdia. Výučbu jednotlivých predmetov zabezpečujú kvalifikovaní a odborne fundovaní pedagógovia, ktorí sa zároveň podieľajú na vedení bakalárskych, inžinierskych a doktorandských záverečných prác. Štruktúra predmetov Ústavu agrochémie a pôdoznalectva je zvolená tak, aby zabezpečila absolventom komplexné vzdelanie v oblasti detailného poznania pôdneho prostredia, výživy, hnojenia a ochrany rastlín s možnosťou rozširovania vedomostí v rôznych oblastiach poľnohospodárstva v závislosti od zvoleného študijného programu. Veľmi vhodne je pedagogický proces na ústave doplnený o výberové prednášky odborníkov z externého prostredia praxe.
Vedecko výskumná činnosť
Na Ústave agrochémie a pôdoznalectva sú v rámci jednotlivých pracovísk riešené projekty rôznych grantových agentúr (VEGA, KEGA, APVV), ktoré svojim zaujímavým zameraním oslovujú nielen poľnohospodársku prax, ale aj samotných študentov. Vedecká a výskumná činnosť na ústave je orientovaná na problematiku analýzy základných mechanických, chemických a fyzikálnych vlastností pôdy, hodnotenie výživy a následného hnojenia poľnohospodárskych plodín v úzkej súvislosti s vhodnosťou výberu prípravkov na ochranu rastlín proti nežiaducim patogénom. Neodmysliteľnou súčasťou výskumnej činnosti je testovanie inovatívnych prístupov vo výžive a ochrane rastlín, ako napr. využívanie prípravkov s inhibičným, morforegulačným a repelentným vplyvom, využívanie nanohnojív a komplexnej výživy poľnohospodárskych plodín s dôrazom na využitie odpadových produktov z rôznych výrobných technológií, ktoré sú zdrojom živín a organických látok. Výskum je okrem toho orientovaný na definovanie mechanizmov stabilizácie organického uhlíka v pôde a metód jeho sekvestrácie a problematiku zdrojov a strát pôdnej organickej hmoty v súvislosti s klimatickou zmenou. Výskumná činnosť ústavu je realizovaná na pozemkoch SPU a vybraných poľnohospodárskych subjektov, Poľnej pokusnej stanice VPP Oponice, alebo v laboratórnych podmienkach pracovísk ústavu. Experimentálna činnosť pracovísk Ústavu agrochémie a pôdoznalectva flexibilne reaguje na aktuálnu situáciu v poľnohospodárstve a svojou vedeckou činnosťou prispieva k riešeniu týchto požiadaviek.
Zahraničná spolupráca a medzinárodné projekty
Ústav agrochémie a pôdoznalectva má zahraničnú spoluprácu nadviazanú s významnými zahraničnými poľnohospodárskymi univerzitami v oblasti pedológie, agrochémie a ochrany rastlín - Česká zemědělská univerzita v Prahe, Mendelova univerzita v Brne, Vysoká škola baňská - Technická univerzita Ostrava, VIT-AP University, India, Yunnan University, Čína, University of Belgrade, National University of Uzbekistan, Warsaw University of Life Science - SGGW, Bydgoszcz University of Science and Technology, Nicolaus Copernicus University in Toruń, Wrocław University of Environmental and Life Sciences a ďalšie. Výskum je orientovaný na testovanie hnojív s inhibítormi nitrifikácie, inteligentnú ochranu rastlín, hodnotenie environmentálneho dopadu iniciovaného aplikáciou novej generácie nanohnojív v poľnohospodárstve na základe relevantných markerov rastlín a funkčných vlastností pôd, vplyvu poveternostných podmienok, aplikácie rastových stimulátorov a listových hnojív na úrodu a kvalitu vybraných poľnohospodárskych plodín.
Spolupráca s praxou
Spolupráca Ústavu agrochémie a pôdoznalectva je založená na kooperácii so štátnymi inštitúciami a výskumnými centrami (napr. Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, Ústredný, kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky, Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum), ako aj významnými výrobcami hnojív a prípravkov na ochranu rastlín. Spolupráca s praxou je riešená aj na úrovni poradenskej a prednáškovej činnosti. V rámci služieb pre prax a širokú verejnosť poskytujú pracoviská Ústavu agrochémie a pôdoznalectva možnosti agrochemickej analýzy pôdy, rastlín, organických a minerálnych hnojív, ako aj komplexnú realizáciu a vyhodnocovanie poľných pokusov. Ústav sa podieľa na garantovaní odborných a vedeckých podujatí na úrovni celoslovenských a medzinárodných seminárov a konferencií.