Ústav chovu zvierat vznikol zmenou organizačnej štruktúry Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov dňa 1. septembra 2021, zlúčením Katedry špeciálnej zootechniky, Katedry špeciálneho chovateľstva a Katedry veterinárskych disciplín. Hlavným poslaním ústavu je integrovať a tvorivým spôsobom rozvíjať vzdelávacie, vedecké a výskumné aktivity v oblasti chovu a reprodukcie zvierat a produkcie komodít živočíšnej výroby. Ústav sa významnou mierou podieľa na formovaní odborného profilu absolventov študijných programov Manažment živočíšnej výroby, Špeciálne chovateľstvo, Hipológia a Všeobecné poľnohospodárstvo na bakalárskom stupni štúdia, Manažment živočíšnej výroby, Špeciálne chovateľské odvetvia a Genetické technológie v agrobiológii na inžinierskom stupni štúdia a programov Všeobecná živočíšna produkcia a Špeciálna živočíšna produkcia na doktorandskom stupni štúdia. Ústav súčasne špecificky pôsobí pri profilovaní študentov študijných programov 1., 2. a 3. stupňa všetkých fakúlt univerzity. Súčasťou ústavu sú pracoviská, na ktorých prebieha praktická výučba a realizácia vedecko-výskumných aktivít. Medzi tieto pracoviská patrí Experimentálne centrum hospodárskych zvierat, Jazdecké centrum, Univerzitná včelnica, Minizoo, Sokoliareň, Psiareň, Výučbový poľovný revír Gápel a vzorkovnice plemien hovädzieho dobytka, oviec a kôz, koní, ošípaných, hrabavej hydiny, rybného hospodárstva, poľovníctva a špeciálneho chovateľstva.
Pedagogická činnosť
Ústav chovu zvierat zabezpečuje výučbu predmetov zameraných na rozvoj a uplatnenie výsledkov biologických vied, ako aj manažmentu a moderných technologických postupov pri racionalizácii produkcie, reprodukcie, chovu a šľachtení hospodárskych, exotických, spoločenských a voľne žijúcich zvierat v podmienkach Slovenska. Je garantujúcim pracoviskom študijných programov Manažment živočíšnej výroby, Špeciálne chovateľstvo a Hipológia na bakalárskom stupni štúdia a Manažment živočíšnej výroby a Špeciálne chovateľské odvetvia na inžinierskom stupni štúdia. Okrem toho garantuje na doktorandskom stupni štúdia študijné programy Všeobecná živočíšna produkcia a Špeciálna živočíšna produkcia. V rámci jednotlivých študijných programov zabezpečuje výučbu najvýznamnejších profilových, povinných a voliteľných predmetov zameraných predovšetkým na živočíšnu produkciu, chov hospodárskych zvierat, ako aj na chov exotických, spoločenských a voľne žijúcich zvierat, resp. predmety v oblasti chovu koní, hipológie a jazdeckého športu.
Vedecko výskumná činnosť
Vedecko-výskumná činnosť Ústavu chovu zvierat je realizovaná v rámci domácich a medzinárodných výskumných projektov, pričom sa zameriava na využitie Smart technológií v chove hovädzieho dobytka a oviec, hodnotenie produkčných, reprodukčných, výkrmových a jatočných vlastností jednotlivých druhov hospodárskych zvierat, produkciu a kvalitu bravčového, hovädzieho a hydinového mäsa, hodnotenie životaschopnosti teliat modifikovanou metodikou APGAR skóre, problematiku genetickej diverzity národných plemien oviec a kôz, monitoring deformácie kostry a ich vplyv na zdravie a produkciu nosníc, testovanie kŕmnych aditív v chove hydiny, ako aj na analýzu biomechaniky pohybu koní a determináciu účinku faktorov záťaže na vnútorné prostredie koní. Oblasti jedinečného výskumu sú zamerané na posudzovanie toxikologickej a nutričnej kvality mlieka a mliečnych produktov kráv, oviec a kôz, kvalitu surovín a potravín živočíšneho pôvodu vo vzťahu k systému hospodárenia, ako aj na monitoring patogénov mastitíd v kravskom mlieku a ich citlivosť na antibiotiká s hodnotením epigenetických zmien v organizme dojníc. Špecifický výskum v oblasti malých hospodárskych zvierat je orientovaný na príčiny zimných strát včelstiev, analýzu znečistenia životného prostredia včelími produktami, dopady antropogénnej činnosti na akvakultúru, ichtyologické prieskumy a hodnotenie ichtyocenóz vodných útvarov, monitoring funkčnosti rybovodov s využitím značenia a značkovania rýb, ako aj optimalizáciu reprodukčného manažmentu hydiny a králikov, zníženie výskytu ektoparazitov psov a vplyvu morfometrických charakteristík na funkčnú mechaniku pohybu vybraných plemien psov. Experimentálna činnosť v oblasti poľovníctva je zameraná na trofickú dispozíciu lesných ekosystémov z aspektu výživy zveri, testovanie progresívnych systémov manažmentu raticovej zveri, populačnú dynamiku a zdravotný stav malej poľnej zveri a možnosti dopĺňania populácií malej zveri z farmového chovu.
Zahraničná spolupráca a medzinárodné projekty
Ústav chovu zvierat dlhodobo spolupracuje v oblasti pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti s významnými zahraničnými univerzitami a partnermi podobného zamerania predovšetkým v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Rumunsku, Portugalsku, Slovinsku, Srbsku a v Arménsku. Okrem toho pracovníci Ústavu rozvíjajú intenzívnu spoluprácu aj s ďalšími výskumnými inštitúciami a medzinárodnými organizáciami ako sú World Simmental Fleckvieh Federation, European Federation of Animal Science, International Honey Commission, World Poultry Science Association, EurBee, Gesellschaft für Jagd- und Wildforschung e.V., Balkan Wildlife Society a iné, s ktorými participujú predovšetkým na riešení rôznych medzinárodných projektov zameraných na živočíšnu výrobu a špeciálne chovy zvierat (napr. ISAGREED, AFISHE, CEEPUS a pod.).
Spolupráca s domácimi inštitúciami a praxou
Ústav chovu zvierat intenzívne spolupracuje aj s viacerými univerzitami a výskumnými inštitúciami na Slovensku, ako sú Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Technická univerzita vo Zvolene, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita Komenského v Bratislave, resp. Slovenská akadémia vied, NPPC - Výskumný ústav živočíšnej výroby v Nitre, Výskumný ústav vodného hospodárstva v Bratislave a pod. Okrem toho pracovníci Ústavu chovu zvierat aktívne pôsobia, alebo intenzívne spolupracujú s viacerými chovateľskými organizáciami a záujmovými združeniami akými sú Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka, Slovenská holsteinská asociácia, Zväz chovateľov mäsového dobytka, Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku, Zväz chovateľov koní na Slovensku, Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku, Združenie chovateľov rýb na Slovensku, Slovenský zväz chovateľov, Slovenský zväz včelárov, Slovenský rybársky zväz - Rada, Slovenský poľovnícky zväz, Slovenská poľovnícka komora, Slovenská kynologická jednota, kluby jednotlivých plemien psov a iné. Okrem toho intenzívnu spoluprácu rozvíjajú pracovníci Ústavu aj s ďalšími štátnymi inštitúciami (Plemenárske služby Slovenskej republiky, Lesy SR – stredisko chovu koní Dobšiná a iné) a s konkrétnymi poľnohospodárskymi a špecializovanými podnikmi pri riešení, koncepčných, výrobných a prevádzkových problémov.