Ústav rastlinnej produkcie FAPZ SPU v Nitre je základným pracoviskom Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre, ktoré vzniklo rozdelením predchádzajúceho Ústavu agronomických vied FAPZ SPU (ktorý pôsobil od 1.9.2021) na dva nové ústavy, a to Ústav rastlinnej produkcie a Ústav agrochémie a pôdoznalectva. Obidva ústavy začali oficiálne svoju činnosť k 1.9.2024. Z pôvodného Ústavu agronomických vied si Ústav rastlinnej produkcie FAPZ ponechal personálne obsadenie, priestorovú, materiálnu a obsahovú časť pokrývajúcu bývalé základné pracoviská (katedry) na FAPZ SPU v Nitre, a to Katedru rastlinnej výroby a trávnych ekosystémov (KRVTE) a Katedru udržateľného poľnohospodárstva a herbológie (KUPH). Tieto pracoviská dlhodobo rozvíjajú v pedagogickej a vedecko-výskumnej oblasti najmä témy súvisiace s tvorbou a riadením poľnohospodárskej sústavy, pestovateľskými technológiami poľných plodín, optimalizačnými a pôdo-ochrannými technológiami pre udržateľnú poľnohospodársku výrobu, ako aj pestovaním kŕmnych plodín na ornej pôde, ekológiou a manažovaním trávnych porastov.
Poslaním Ústavu rastlinnej produkcie FAPZ (ÚRP FAPZ) je vytvárať vhodné sociálne, vzdelávacie a vedecké prostredie pre efektívnu prípravu študentov SPU v Nitre na profesionálnu kariéru v akreditovaných študijných programoch tematicky spadajúcich pod ÚRP FAPZ SPU v Nitre, s generovaním pozitívnych spoločenských prínosov v oblasti kvantity a kvality produkcie potravinových zdrojov, bezpečnosti potravín, udržateľnosti produkcie cestou ekologizácie a skvalitňovania životného prostredia. Uvedené nie je možné realizovať izolovane, ale v spolupráci s ďalšími ústavmi FAPZ, fakultami SPU v Nitre, ako aj externými organizáciami s poľnohospodárskym zameraním, vrátane podnikov prvovýrobnej praxe.
Pedagogická činnosť
Rastlinná produkcia plní dve základné funkcie: 1. zabezpečuje produkciu potravín pre výživu ľudí a zvierat (produkčná funkcia) v konkrétnych agroekologických podmienkach a pri meniacej sa klíme a 2. poskytuje kvalitné ekosystémové služby pri čo najmenšom narušení ekosystému v danom krajinnom priestore (mimoprodukčná funkcia). Toto je potrebné reflektovať aj vo vzdelávacom procese na ÚRP FAPZ a viesť študentov ku komplexnému chápaniu úloh rastlinnej výroby a všeobecne poľnohospodárstva.
V oblasti výučby a vzdelávania študentov v rámci existujúcich študijných programov FAPZ je na ÚRP FAPZ harmonicky a proporcionálne prerozdelená výučba predmetov tak, aby napĺňali produkčné (predmety klasickej rastlinnej výroby) a mimoprodukčné ciele rastlinnej výroby (predmety zamerané na ekologickú stránku rastlinnej výroby a jej udržateľnosť). Súčasne vytvárajú u študentov povedomie, že poľnohospodárska výroba nie je izolovaná lokálne len na daný priestor farmy alebo podniku, ale že je úzko spojená s krajinou, krajinným priestorom a významne ovplyvňuje ekonomické, environmentálne a sociálne prostredie obyvateľov.
Ústav rastlinnej produkcie FAPZ obsahovo a personálne garantuje nasledovné študijné programy: Manažment rastlinnej výroby na 1. stupni, Manažment rastlinnej výroby na 2. stupni a Špeciálnu rastlinnú produkciu na 3. stupni štúdia. V záujme napĺňania poslania ústavu a jeho hlavných cieľov pedagógovia ústavu zabezpečujú výučbu profilových a povinných predmetov aj v ďalších študijných programoch, predovšetkým Všeobecné poľnohospodárstvo, Udržateľné poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, Farmárstvo, Fyziológia plodín a drevín a Všeobecná rastlinná produkcia.
Vyučované predmety
Vedecko výskumná činnosť
Štruktúra výskumu na ÚRP FAPZ spolu s laboratórnym vybavením, metódami výskumu a materiálno-technickým zázemím je nastavená tak, že umožňuje prirodzené formovanie výskumných tímov, ktoré môžu tvorivo pracovať na výskumných témach v súčasnosti veľmi aktuálnych, ako je napr.: úloha druhov a odrôd pestovaných plodín v zabezpečení diverzity a produktivity rôznych pestovateľských systémov na ornej pôde, nové technológie pestovania plodín (v rámci klimaticky znalostného a precízneho poľnohospodárstva), kvantita a kvalita produkcie v podmienkach klimatických zmien, udržateľnosť poľnohospodárskych systémov a ekologizácia rastlinnej produkcie, manažment vody v rastlinnej produkcii, ako aj ekologické, environmentálne a agronomické aspekty v manažmente trvalých trávnych porastov a kŕmnych plodín na ornej pôde.
Dané témy predstavujú dostatočne veľký potenciál pre rozvoj vedeckej školy rastlinnej produkcie (špeciálnej a všeobecnej), ako aj pre podávanie úspešných projektov a získavanie finančných prostriedkov cez rôzne programy, výzvy a agentúry na domácej i zahraničnej pôde. Tvoriví pracovníci ústavu sa zapájajú pravidelne do výziev domácich grantových agentúr VEGA, KEGA a APVV, ale bez problémov prijímajú výzvy a riešia aj projekty európskeho charakteru (HORIZON 2020, HORIZON EUROPE), projekty bilaterálnej medzivládnej spolupráce, štrukturálne fondy EÚ a pod.). Pracoviská ÚRP FAPZ majú vybudované materiálno-technické zabezpečenie (laboratóriá, prístroje, zariadenia a štandardné metódy výskumu) pre realizáciu laboratórnych a poľných experimentov.
Ústav rastlinnej produkcie FAPZ taktiež od 1.9.2024 gestoruje, riadi a organizuje činnosť poľnej pokusnej stanice v Oponiciach, ktorá nahrádza končiacu experimentálnu bázu Malanta a ktorá bude slúžiť nielen pre výskum na FAPZ a produkovanie vedeckých výsledkov, ale aj pre rozvoj spolupráce, doktorandského štúdia a na úspešnú prezentáciu moderných technológií rastlinnej výroby na pôde SPU a v širšom kontexte.
Spolupráca s praxou
V rámci internej spolupráce ÚRP FAPZ aktívne spolupracuje s ostatnými ústavmi FAPZ vo výskumnej oblasti, vo využívaní pokusnej bázy v Oponiciach, laboratórií a v oblasti publikačnej činnosti a riešenia projektov. Podieľa sa na vytváraní kooperatívneho prostredia umožňujúceho efektívne využitie technických a personálnych kapacít fakulty, ale aj zdravo kompetitívneho prostredia so vzájomne stimulačným a motivačným účinkom.
V rámci externej spolupráce vytvára užitočné kontakty so sesterskými univerzitami a ústavmi najmä v Českej republike a krajinách V4, ale zintenzívňuje aj spoluprácu s ďalšími (napr. balkánskymi krajinami). Mimoriadnu dôležitosť pripisujeme spolupráci na riešení projektov v rámci výziev zverejňovaných EÚ.
Vysoko cenená je spolupráca fakulty aj samotného ÚRP s výrobnými poľnohospodárskymi podnikmi a výskumnými ústavmi, ktorú chceme zintenzívniť najmä v nasledovných oblastiach: realizácia záverečných prác študentov v poľnohospodárskych podnikoch, zapojenie vybraných poľnohospodárskych podnikov (príp. iných inštitúcií s poľnohospodárskym zameraním) do riešenia projektov ÚRP a naopak, účasť ÚRP na riešení projektov koordinovaných poľnohospodárskymi podnikmi, realizácia niektorých výskumných pokusov ústavu na pozemkoch poľnohospodárskych podnikov a UKSUP, overovanie výsledkov výskumu v podmienkach výrobnej praxe, participácia osobností z praxe na riešení záverečných prác študentov, vedení prednášok, prezentácií príspevkov na konferenciách a v rôznych odborných komisiách a prostredníctvom absolventov univerzity (diplomantov a doktorandov na ÚRP) udržiavanie vzájomných kontaktov a spolupráce aj po skončení štúdia na SPU.