EAAP 2023 (Lyon, Francúzko)
07.09.2023Najväčší medzinárodný kongres o vede a výskume hospodárskych zvierat na svete.
Najväčší medzinárodný kongres o vede a výskume hospodárskych zvierat na svete.
„Klimatická zmena, biodiverzita a globálna udržateľnosť živočíšnej výroby“
V dňoch 26. augusta až 1. septembra 2023 sa konal vo francúzskom Lyone výročný medzinárodný kongres EAAP (European Association of Animal Science; https://meetings.eaap.org). Aj vďaka unikátnemu spojenému úsiliu INRAE (Francúzsky národný výskumný ústav pre poľnohospodárstvo, potraviny a životné prostredie), francúzskej asociácie pre živočíšnu výrobu (FAAP), EAAP, Svetovej asociácie pre živočíšnu výrobu (WAAP), "France Génétique Elevage (francúzska organizácia pre genetické hodnotenie) a Interbull (medzinárodná organizácia pre genetické hodnotenie mliekového dobytka) bol tento kongres označený za najväčší zootechnický kongres na svete. Tento rok sa ho zúčastnilo viac ako 2200 vedcov, výskumníkov, zástupcov firiem pôsobiacich v oblasti chovu zvierat, zástupcov vysokých škôl z viac ako 75 krajín sveta aby počas piatich dní odprezentovali výsledky svojho výskumu vo viac ako 90 sekciách zameraných na genetiku, výživu, zdravie, velfér, fyziológiu, technológie chovu dobytka, oviec, kôz, ošípaných, koní, hmyzu, rýb a hydiny ako aj spoločenských druhov zvierat, vrátane precízneho poľnohospodárstva.
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, prostredníctvom fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov reprezentuje v EAAP Slovenskú republiku. Tento rok na kongrese reprezentovali fakultu a Slovensko prof. Ing. Vladimír Tančin, DrSc., prof. Ing. Radovan Kasarda, PhD., doc. Ing. Nina Moravčíková, PhD. , Ing. Kristína Tvarožková, PhD. a Ing. Barbora Gancárová z ústavu výživy a genomiky a ústavu chovu zvierat.
Každý rok je plenárna sekcia zameraná na významné výzvy, ktorými je konfrontovaný výskum a pokrok v oblasti zootechnického výskumu. Tento rok odzneli prednášky o riešeniach pre dosiahnutie zdravej a udržateľnej výživy či budovanie odolných potravinových systémov. Súčasťou plenárneho zasadania bolo aj vystúpenie prof. Dr. Johanna Sölknera z BOKU Viedeň, ktorý bol tento rok ocenený Leroyovou cenou EAAP na tému: EAAP za hranicami Európy - vytvorenie a využitie kapacity nakŕmiť svet.
Kongres je vždy priestorom na strategické diskusie o aktuálnom zameraní vedy a výskumu a vytváranie konzorcií a partnerstiev ako aj príležitosťou stretnúť priateľov, diskutovať o zaujímavých témach a vytvárať nové priateľstvá. Zároveň je potešujúce, že je na kongrese vidieť mnoho mladých, entuziastických ľudí na začiatku svojej vedecko-výskumnej kariéry pri prezentácií svojich prác a pracovísk.
Detailnejšie informácie získate na stránkach EAAP (www.eaap.org), kongresu v Lyone (www.eaap2023.org) alebo prostredníctvom newslettera, ktorý pre vás pripravujeme aj v slovenskom jazyku (https://fapz.uniag.sk/sk/eaap/).