Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov sa pridáva k spoločnej výzve
29.03.2021Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre ako člen Eúrópskeho fóra pre chov a reprodukciu hospodárskych zvierat (EFFAB) a technologickej platformy pre chov hospodárskych zvierat a reprodukciu (FABRE-TP) sa pridáva k spoločnej výzve na odstránenie paradoxov v stratégii „Farm to Fork“, ktoré sú prekážkou prechodu na „Green Deal“.
Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre ako člen Eúrópskeho fóra pre chov a reprodukciu hospodárskych zvierat (EFFAB) a technologickej platformy pre chov hospodárskych zvierat a reprodukciu (FABRE-TP) sa pridáva k spoločnej výzve na odstránenie paradoxov v stratégii „Farm to Fork“, ktoré sú prekážkou prechodu na „Green Deal“.
9 Paradoxov stratégie EÚ Farm to Fork
Dňa 25. 3. 2021 bola zverejnená súčasne v 7 európskych krajinách výzva v podobe videa ilustrujúceho paradoxy stratégie Farm to Fork (z farmy na vidličku), ktoré sú prekážkou prechodu na zelenú stratégiu
Európsky sektor chovu hospodárskych zvierat ponúka a zdieľa svoje „know-how“ pre prirodzene udržateľný produkčný systém
Brusel - 25 Marec 2021 – Európsky sektor živočíšnej výroby dnes prezentoval výzvu „The 9 paradoxes of Farm to Fork“, s cieľom aktívnej participácie na vývoji a implementácii udržateľných stratégií pre Európu. Iniciatíva sa zrodila na základe spolupráce Carni Sostenibili a European Livestock Voice a jej výsledkom je séria videí, ktorá bola zverejnená v 7 európskych krajinách a jazykoch: Belgicku, Taliansku, Francúzku, Španielsku, Nemecku, Portugalsku a Poľsku.
Video zdôrazňuje fakt, že popri dobrých úmysloch, stratégia „Farm to Fork“ (F2F) nezohľadňuje súčasnú situáciu a výzvy, ktorým čelí sektor živočíšnej výroby. Zástupcovia prezentovali ochotu celého sektoru aktívne sa zapojiť do obrovského procesu prechodu na zelenú stratégiu, ktorý sa momentálne spúšťa.
Identifikované paradoxy poukazujú na mylné predstavy a predsudky o sektore živočíšnej výroby smerom k životnému prostrediu, zdraviu a ekonomike. Tieto paradoxy odhaľujú nepresnosti v pochopení:
- významu nutričnej hodnoty mäsa
- sústavného využívania pôdy pre potreby živočíšnej výroby
- udržateľnosti životného prostredia v celom reťazci živočíšnej produkcie
- ekonomického významu sektoru
- ochrany welféru
- používania prírodných hnojív oproti umelým hnojivám
- vytvárania pracovných miest a zamestnanosti vo vidieckych oblastiach
- gastronomického a kultúrneho dedičstva produktov živočíšneho pôvodu
Stratégia „The Farm to Fork“, ako jadro európskej zelenej výzvy (Green Deal), môže byť príležitosťou vylepšiť výsledky dosiahnuté v európskom poľnohospodárskom a zootechnickom systéme (výzvy pre výskum, inovácie a technológie). Je nevyhnutné zabezpečiť dostatočnú produkciu ako odpoveď na rastúci dopyt po potravinách s použitím nižšieho množstva zdrojov – hovorí Giuseppe Pulina. Prezident organizácie Carni Sostenibili ( v prekl. udržateľné mäso) v tejto súvislosti uviedol – „Dnes, ľudia pracujúci v zootechnickom reťazci majú povinnosť pomôcť orgánom s rozhodovacou právomocou, aby nepremrhali obrovskú príležitosť viesť agro-potravinársky systém počas viac ako 10 nasledujúcich rokov“.
„Hospodárske zvieratá boli - a stále sú – obviňované z mnohého zlého. Možno nie sme perfektní, ale je férové zohľadniť množstvo meraní, ktoré boli vykonané doteraz ako aj sústavný pokrok v našom sektore. Naviac stále pokračujeme v práci. Video, ktoré sme zverejnili dnes, odráža realitu živočíšnej výroby s cieľom odhaliť rozšírené mylné predpoklady, z ktorých mnohé nešťastne prevládajú nad plánovaním stratégie „Farm to Fork“. Je nevyhnutné, aby bolo náš hlas počuť, pretože chceme byť súčasťou súčasného procesu, ktorý determinuje budúcnosť a pretože si želáme, aby sme mohli zdieľať naše vedomosti a skúsenosti s politikmi počas prebiehajúcich diskusií o F2F” – hovorí Birthe Steenberg, generálna tajomníčka AVEC (org. sektoru producentov hydinového mäsa), ktorá zastupovala European Livestock Voice.
Ak vás to zaujíma, pridajte sa k nám 5. mája 2021 počas následných rozhovorov, ktoré budú prebiehať za účasti expertov zo všetkých zainteresovaných strán. Viac na @LivestockVoice na Twitteri.
Video je dostupné na nasledovnej linke:
https://www.dropbox.com/sh/dmp0k7vby4etmxc/AAB8QmPzfw5xCeJfdylBHVoda/Video?dl=0
Aktuálne informácie o aktivitách EFFAB/ FABRE-TP nájdete na stránke FAPZ:
https://fapz.uniag.sk/sk/effab-fabre-tp-6583/
Note to the Editors
European Livestock Voice (www.meatthefacts.eu ) is a multi-stakeholder group of like-minded EU partners united to bring back a balanced debate around a sector that is playing such an essential role in Europe’s rich heritage and future. The associations represent sectors ranging from animal health to feed, to breeding and animal farming and farmers; together they aim to inform the public about the social value of livestock production and its contribution to global challenges, offering another perspective in the ongoing debates.
Carni Sostenibili (www.carnisostenibili.it/en/) is an Italian non-profit association that represents all the production chains dedicated to the processing and transformation of meat (beef, pork and poultry). Founded in 2012 the association has created a digital communication platform, supported by the publication of studies and researches, to promote correct scientific information and its dissemination, regarding the environmental, economic and social sustainability of the entire meat supply chain.
Contact us:
European Livestock Voice
Florence Ranson florence@red-comms.eu +32 (0)477 49 26 90
Carni Sostenibili
Elena Giacchino elenagiacchino1@gmail.com +39 340 26 82 776